Właściciele restauracji otrzymają wsparcie? Jak radzą sobie w czasie kryzysu?

2020-03-29 16:47 Materiał partnerski EK
Właściciele restauracji otrzymają wsparcie? Jak radzą sobie w czasie kryzysu?
Autor: pixabay.com Właściciele restauracji otrzymają wsparcie? Jak radzą sobie w czasie kryzysu?

W związku z panującą sytuacją pandemii koronawirusa w kraju i na świecie, wiele lokali gastronomicznych i nie tylko, zostało zamkniętych. Wszystko po to, aby chronić zdrowie i życie nie tylko klientów, ale również pracowników. Sprawdź, na ESKA.pl jakie wsparcie otrzymają właściciele restauracji oraz jak radzą sobie w dobie panującego kryzysu.

W sobotę 28 marca, Sejm po całonocnych głosowaniach ustalił trzy ustawy, które związane są z panującą pandemią w naszym kraju. Uchwalone zostały ustawy, tzw. tarczy antykryzysowej, które mają wesprzeć służbę zdrowia, a także ratować polską gospodarkę. Jeśli damy pracodawca, który ucierpiał z powodu walki z pandemią spełnia określone warunki w ustawie, może uelastycznić godziny pracy swoich pracowników, a także starać się o pomoc finansową.

Na pomoc w nowej ustawie składają się:

  • dofinansowania wynagrodzeń dla pracowników do wysokości 40 procent ich przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a także uelastycznienie czasu pracy
  • wypłacanie świadczeń postojowych w kwocie ok. 2 tys. złotych dla zleceniobiorców (umowa agencyjna, zlecenia, lub o dzieło) a także dla samozatrudnionych, jeżeli prowadzili działalność przed dniem 1.02.2020
  • zwolnienia ze składek na ZUS przez trzy miesiące
  • opóźnienia niektórych terminów podatkowych czy prawo państwa do ustalania maksymalnych cen niektórych towarów
  • umożliwienie wielu sklepom, które są objęte zakazem handlu w niedzielę, przyjmowania towaru tego dnia, rozładowywania go oraz wykładania na półki
  • przedłużenie legalnego pobytu obcokrajowcom, a także zezwolenie na ich pracę

Właściciele lokali gastronomicznych zdobyli się na piękny gest i pomagają pracownikom szpitali w tych trudnych chwilach. Wiele z nich zaoferowało się i za darmo dostarcza jedzenie dla personelu medycznego. Gest jest niesamowicie piękny, jednak mimo wszystko to właśnie restauracje, jako jedne z pierwszych odczują negatywne skutki ekonomiczne, które związane są z trwającą pandemią koronawirusa.

Posłuchaj podcastów, w których Robert Kasprzak z BGK wyjaśnia, co mogą zrobić przedsiębiorcy w czasie kryzysu, aby móc utrzymać płynność firmy:

Pomoc dla Przedsiębiorców – Jak utrzymać płynność firmy – gwarancje deminimis_cz.1. Partner BGK
Pomoc dla przedsiębiorców - Jak utrzymać płynność firmy – gwarancje deminimis_cz.2. Partner BGK

Jak pomóc właścicielom lokali gastronomicznych i nie tylko?

Jednym z najpopularniejszych pomysłów na pomoc przedsiębiorcom z naszej okolicy i nie tylko, jest tzw. pomoc online. Nie możesz wybrać się do ulubionej restauracji, wyjść do sklepu na zakupy spożywcze, do butiku lub skorzystać z usługi fryzjerskiej? Zamiast tego kup voucher do późniejszego wykorzystania, albo zrób zakupy przez internet z dostawą do domu – lub najbezpieczniej będzie jeśli zamówisz swoją przesyłkę do paczkomatu.

Sprawdź podcast, w którym Piotr Natkański z BGK wyjaśnia Gwarancję Biznesmax dla przedsiębiorców:

Gwarancja Biznesmax z dotacją BGK

Znane firmy, które zajmują się dostawą jedzenia, czyli Uber Eats oraz Pyszne.pl wprowadziły bezkontaktowe dostawy jedzenia do klientów. Dostawcy dostarczają zamówienie dzwoniąc do drzwi klientów i następnie zostawiają torbę z jedzeniem przed drzwiami ich lokalu. Pomysł wszedł w życie po to, aby zadbać o bezpieczeństwo klientów, ale również pracowników. Wiele firm wprowadziło także opcję płatności bezgotówkowej. Dodatkowo właściciele nieruchomości, w których znajdują się lokale gastronomiczne również zaoferowało pomoc pracodawcom i wydłużyło termin zapłaty za czynsz.

Aleksandra Kwiatkowska z BGK tłumaczy działanie pożyczek dla ekonomii społecznej:

Wsparcie podmiotów ekonomii społecznej. Podcast BGK.

Co ciekawe, współzałożyciel Instagrama Mike Krieger, uruchomił aplikację w swojej okolicy w San Francisco pt. SaveOurFaves. Aplikacja ma za zadanie ułatwić restauracjom sprzedaż bonów upominkowych. Podobnie jest również w USA, gdzie w szybkim tempie powstają nowe strony internetowe i apki, które mają na celu dobro właścicieli lokali gastronomicznych i nie tylko.

Jeśli chcesz pomóc przedsiębiorcom w dobie kryzysu, możesz zamówić jedzenie do domu lub zrobić zakupy i wesprzeć polskich producentów i polskie marki. #zostańwdomu

Informacje o aktualnym wsparciu dla firm możesz sprawdzić na www.bgk.pl. Dodatkowo poniżej możesz dowiedzieć się więcej o pakiecie pomocowym dla firm dotkniętych koronawirusem:

BGK
Autor: BGK
Najnowsze