Wielkanoc - błędy, które popełniasz, a nie masz o tym pojęcia

2018-03-27 14:29
Wielkanoc - błędy, które popełniasz, a nie masz o tym pojęcia
Autor: fot. Adam Staskiewicz/East News Alleluja

Nie tylko przygotowania świątecznych potraw mogą wywołać zamieszanie w Wielkanoc. Jak się okazuje, święto to też trudności językowe, o których mogliście nie mieć pojęcia!

Wielkanoc to okres wielu ważnych ceremonii i wydarzeń. Wszystkie mają swoje utrwalone w polskiej tradycji nazwy. Okazuje się jednak, że często mamy problemy z ich pisownią! Zdarza się, że nie wiemy, co zapisuje się z wielkiej litery i gdzie trzeba wstawić myślnik. Na ESKA.pl zebraliśmy wszystkie wielkanocne błędy językowe, które popełniasz, a nie masz o tym pojęcia. Dzięki temu, już się nie pomylisz.

Co symbolizują przedmioty w koszyczku wielkanocnym? QUIZ

Autor: brak danych

Czy wiesz, co symbolizują wszystkie przedmioty, które wkładamy do wielkanocnego koszyczka? Sprawdź się w naszym quizie!

Wielkiej Nocy czy Wielkiejnocy?

Piszemy świąt Wielkiej Nocy czy świąt Wielkiejnocy? Często spotykamy obie wersje, ale w kontekście świąt, poprawna jest tylko jedna. Ta bez odstępów, czyli "Wielkiejnocy".

Czy w Wielkanoc życzymy Wesołych Świąt?

Takie pytanie może sobie zadać każdy, kto będzie chciał składać w Wielkanoc życzenia. Życzenia "Wesołych Świąt" kojarzymy raczej z Bożym Narodzeniem. Na Wielkanoc częściej słyszymy "Radosnych Świąt" lub "Wesołego Alleluja", ale okazuje się, że możemy spokojnie używać zwrotu "Wesołych Świąt".

Wielki Tydzień - dni z wielkiej czy małej litery?

Zastanawiacie się, jak zapisujemy dni Wielkiego Tygodnia? Wskazówką jest już to, że "Wielki Tydzień" piszemy z wielkiej litery. Podobnie zapisujemy każdy dzień, a w szczególności triduum paschalne, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę.

Alleluja czy Hallelujah?

W Polsce spotykamy najczęściej zapis Alleluja (wystarczy chociażby spojrzeć na na pocztówki), jednak oryginalna wymowa z języka hebrajskiego brzmi Hallelujah. Tak zapisują słowo na przykład Amerykanie. My zostajemy jednak przy pisowni bez "h" - Alleluja.

Wielkanoc 2018: życzenia świąteczne i piękne wierszyki

Autor: brak danych

Wielkanoc 2018: życzenia świąteczne i piękne wierszyki, które możesz przesłać rodzinie i znajomym. Sprawdź najlepsze życzenia wielkanocne.

Lany Poniedziałek czy lany poniedziałek?

Choć nazwy świąt w języku polskim zapisujemy z wielkiej litery, to nazwy zwyczajów i obrzędów piszemy z małej. A takim obrzędem jest właśnie dzień oblewania innych wodą. Stosujemy więc zapis "lany poniedziałek".

Myślnik w nazwie zwyczaju

Lany poniedziałek ma też inną popularną nazwę. Chodzi oczywiście o śmigus-dyngus. Przy zapisywaniu tej nazwy, nie zapomnijcie o myślniku łączącym oba słowa!

Najnowsze