W PRL-u 22 lipca świętowała cała Polska. Dziś o nim nikt nie pamięta. Zobacz, jak wówczas obchodzono to święto [ZDJĘCIA]

2025-07-22 15:16

Na dzień 22 lipca przypadało Narodowe Święto Odrodzenia Polski, które było jednym z najważniejszych świąt państwowych w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL). Dzień ten, upamiętniający wydanie Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN) w 1944 roku, miał symbolizować początek nowej, powojennej Polski. Choć dziś już nikt o nim nie pamięta, w PRL-u obchodzono go niezwykle uroczyście.

W czasach PRL-u obchody 22 lipca były niezwykle wystawne i miały na celu utrwalenie w społeczeństwie pozytywnego obrazu władzy ludowej. Święto było okazją do manifestowania "sukcesów" gospodarczych i społecznych, a także do propagowania ideologii komunistycznej. Narodowe Święto Odrodzenia Polski miało być upamiętnieniem dnia, w który miał symbolizować początek nowej ery w dziejach naszego kraju. W rzeczywistości jednak był to początek uzależnienia kraju od Związku Radzieckiego. Tego dnia na terenie całego kraju organizowano różnego rodzaju uroczystości. W miastach odbywały się pochody, defilady wojskowe, wiece i festyny. Ulice dekorowano flagami, transparentami i portretami przywódców partyjnych. Szczególnie widowiskowe były obchody na ówczesnym placu Zwycięstwa (obecnie placu marszałka Józefa Piłsudskiego) w Warszawie, bądź na Stadionie Dziesięciolecia, gdzie organizowano monumentalne defilady, prezentujące siłę militarną państwa.

Tak wyglądały Święta Bożego Narodzenia w PRL. To był zupełnie inny świat_ESKA

Tak obchodzono 22 lipca w czasach PRL-u

Narodowe Święto Odrodzenia Polski, które w skrócie nazywano po prostu 22 lipca, miało być dniem radości dla każdego Polaka, dlatego był to dzień wolny od pracy, podczas którego do 1989 roku organizowano różnorakie wydarzenia w całym kraju, które miały należycie uczcić rocznicę ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Dzień ten, podobnie, jak wiele innych świąt państwowych w okresie PRL-u, był znakomitą okazją do ogłaszania sukcesów reżimu, dlatego też z tej okazji często oddawano do użytku nowe inwestycje, jak fabryki, szkoły, szpitale, mosty i drogi. Miało to pokazywać, że władza dba o rozwój kraju i poprawę warunków życia obywateli. Uroczyste otwarcia obiektów były transmitowane w telewizji i radiu, a towarzyszyły im przemówienia prominentnych polityków. I tak tego dnia w 1949 oddano do użytku warszawską Trasę W-Z, w 1952 roku uchwalono konstytucję PRL, w 1955 roku udostępniono dla zwiedzających Pałac Kultury i Nauki, a także oddano do użytku Stadion Dziesięciolecia. W zakładach pracy i szkołach organizowano uroczyste apele i spotkania, podczas których podkreślano rolę partii w budowaniu socjalistycznej Polski. W mediach publikowano artykuły i reportaże gloryfikujące osiągnięcia PRL-u.

Obchody Narodowego Święta Odrodzenia Polski były ważnym elementem propagandy komunistycznej. Miały na celu legitymizację władzy i przekonanie społeczeństwa o słuszności ustroju socjalistycznego. Jednak dla wielu Polaków 22 lipca był dniem obłudy i zniewolenia, symbolem zależności od Związku Radzieckiego i braku prawdziwej wolności. Po upadku komunizmu w 1989 roku, święto to zostało zniesione i zastąpione innymi świętami państwowymi.

Zajrzyjcie do naszej galerii i sprawdźcie, jak wtedy obchodzono to święto.