KULTURA

Ulubione książki Natalie Portman. Jakie tytuły wybrała ambasadorka Dior Book Tote Club?

Natalie Portman nieraz udowodniła już, że wielka moda i świat kultury mogą iść ze sobą w parze. Jako ambasadorka Dior Book Tote Club wybrała sześć tytułów książek, do których lubi wracać i które istotnie wpłynęły na jej życie. Na liście aktorki znalazła się m.in. powieść Eleny Ferrante oraz esej Susan Sontag.

MICHAŁ RUSINEK_wywiad_Vivelo

Dior Book Tote Club to inicjatywa, która od kilku lat z sukcesem udowadnia, że świat mody i świat literatury łączy wspólna płaszczyzna - to piękno wyobraźni i niezapomniane historie, które czasem zostają z nami na całe życie. Dom mody co roku zaprasza do swojego klubu czytelniczego znane gwiazdy, które promują kultowy model torebki Dior Book Tote we wnętrzach najpiękniejszych czytelni i bibliotek, a także dzielą się ze światem swoimi ulubionymi dziełami literackimi.

Do zaszczytnego grona ambasadorek Dior Book Tote Club należą znane aktorki, osobowości medialne oraz ikony stylu, jak m.in. Rosamund Pike, Beatrice Borromeo Casiraghi czy Nine Marie d'Urso. W tym roku czytelniczy klub Dior kolejna wspaniała artystka, która znana jest z wielkiej miłości do sztuki i literatury. Klip reklamowy oraz sesję zdjęciową z Natalie Portman promująca tegoroczną edycję Dior Book Tote Club zrealizowano we wnętrzach Salle Labrouste - głównej czytelni Francuskiej Biblioteki Narodowej w Paryżu. Efekty tego projektu zachwycają nie mniej, niż lista ulubionych książek aktorki. Oto sześć tytułów, które istotnie wpłynęły na życie Natalie. Czy znacie każdą z tych pozycji? 

Susan Sontag, "O fotografii"

Ten słynny esej amerykańskiej pisarki, krytyczki społecznej i aktywistki pełen jest głębokich przemyśleń i refleksji o tym, jak fotografia wpłynęła na społeczeństwo, kulturę i sztukę. Po raz pierwszy publikacja ukazała się na rynku w 1977 r. i mimo upływu lat wciąż jest uważana za jedną z najważniejszych publikacja na temat teorii fotografii.

Elena Ferrante, "Genialna przyjaciółka"

Piękna powieść włoskiej pisarki stała się światowym hitem i doczekała się równie wspaniałej produkcji serialowej. Na kartach tej książki poznajemy losy dwóch przyjaciółek mieszkających w niewielkiej dzielnicy Neapolu. Elena i Lila poznają się w szkole i szybko odkrywają w sobie pokrewne dusze. Niestety, dorosłe życie wielokrotnie wystawia ich relację na bardzo ciężkie próby. Polecamy przeczytać cały cykl liczący cztery części.

Benjamin Labatut "Straszliwa zieleń"

Ten tytuł nie bez przyczyny znalazł się na liście dziesięciu najlepszych książek 2021 roku w rankingu "The New York Times Book Review", trafił też do finału Nagrody Bookera. Autor zabiera czytelnika w fascynującą i momentami przerażającą podróż po świecie nauki i przybliża sylwetki jej wielkich twórców. Przypomina też najważniejsze i najbardziej przełomowe daty w dziejach historii. Nie brakuje tu także gorzkich refleksji o tym, że ludzki geniusz często idzie w parze ze złem, cierpieniem i zbrodnią.

Rebecca Solnit, "Nadzieja w mroku. Nieznane opowieści, niebywałe możliwości "

Ta publikacja analizuje największe przedsięwzięcia w dziejach ludzkości, które często powstawały z niewielkich, oddolnych inicjatyw, a motorem napędowym ich twórców była nadzieja na lepsze jutro. Autorka pokazuje, że najwięcej siły do walki i zmian ludzie często czerpali z rozpaczy, złości, w niewyobrażalnie trudnych sytuacjach. Jak możemy przeczytać na stronie wydawcy:

"Książka jest kroniką takich właśnie, zakończonych częściowym lub całkowitym sukcesem, przedsięwzięć podejmowanych przez mniejsze i większe grupy ludzi, którzy chcieli zburzyć istniejący porządek i zmienić świat na lepszy – od upadku muru berlińskiego i rewolucji zapatystów, poprzez marsze alterglobalistów, jaśminową rewolucję, aż po niebywałe akty solidarności i pomocy okazywanej w sytuacji klęsk żywiołowych lub nieoczekiwane zwycięstwa ekologów w walce o czystą energię.".

Judith Revault d`Allonnes i Amélie Galli, "Todd Haynes. Amerykańskie Chimery"

Jako doświadczona, ale wciąż rozwijająca się aktorka, Portman często szuka inspirujących historii w biografiach innych gwiazd kina. Ta książka analizuje karierę niezależnego filmowca Todda Haynesa, któremu zawdzięczamy takie kinowe hity, jak np. "Carol", "Daleko od raju" czy "Obsesja"

Shirin Neshat

Nie jest tajemnicą, że Natalie Portman kocha także sztukę, stąd na jej liście nie mogło zabraknąć publikacji dotyczącej choć jednego artysty. Aktorka wybrała album Shirin Neshat - irańskiej performerki, artystki video, reżyserki, scenarzystki i producentki filmowej. Świat poznał jej talent oraz twórczość po tym, jak zdobyła Międzynarodową Nagrodę na 48. Biennale w Wenecji.

Listen on Spreaker.