Jesień, deszcz

i

Autor: Jan GRACZYNSKI/East News

To NAJZIMNIEJSZY wrzesień od ponad dekady. Będzie jeszcze gorzej!

2022-09-13 11:39

Po obfitującym w wysokie temperatury lecie nie ma już śladu. Wrzesień przywitał nas jesiennym chłodem, który ani myśli choć na chwilę ustąpić. Najnowsze prognozy synoptyków nie napawają optymizmem. Ostatnie dni są najzimniejszymi od ponad dekady, a eksperci ostrzegają, że to dopiero początek. Co nas czeka w drugiej połowie miesiąca?

Pogoda we wrześniu to dla wielu ogromne rozczarowanie. Po upalnych lipcu i sierpniu wszyscy mieli nadzieję, że letnia aura utrzyma się jeszcze przez kolejne miesiące. Tym bardziej, że to właśnie we wrześniu, chcąc uniknąć tłumów turystów, znaczna część Polaków zaplanowała wymarzone urlopy. Niestety, początek miesiąca przyniósł znaczne ochłodzenie, które z każdym kolejnym dniem tylko się pogłębia. Jak wynika ze statystyk opublikowanych przez serwis TwojaPogoda.pl, tak zimno jak w pierwszej połowie września 2022 nie było od 14 lat! W Białymstoku odnotowano temperaturę maksymalną na poziomie zaledwie 9 stopni. Eksperci pogodowi podają, że to najniższa maksymalna temperatura w ciągu dnia w pierwszej połowie września od 2008 roku. Na ogół równie zimno jest dopiero pod koniec października. I mimo że wciąż mamy kalendarzowe lato, to można mówić o klimatologicznej jesieni. To dopiero początek!

Kiedy spadnie pierwszy śnieg w 2022? Czy ZIMA zaskoczy znienacka?

Doda wyrzuciła konspekt płyty do kosza! Wszystko przez media

Najzimniejszy wrzesień od lat

Za przeszywające zimno w pierwszej połowie września 2022 odpowiedzialny jest wędrujący znad Wysp Brytyjskich w kierunku Rosji niewielki układ niżowy o nazwie Peggy, który za sprawą wyżu znad Skandynawii ściąga arktyczne powietrze i kieruje je w stronę Polski. Dla wszystkich tych, którzy liczą na rozpogodzenie, nie mamy dobrych wieści. W najbliższych dniach na próżno wyczekiwać słońca i wyższych temperatur. W drugiej połowie tygodnia spodziewane są opady deszczu, a wskaźniki na termometrach nie pokażą więcej niż 15 stopni. Miejscami najwyższymi wartościami będą te na poziomie 8-10 stopni. Chyba można mówić o oficjalnym końcu lata.

Sonda
Lubisz jesień?