Moda na imiona zmienia się nieustannie. To, co było popularne dwadzieścia lat temu, dziś może brzmieć archaicznie. Z kolei imiona, które jeszcze nie tak dawno uważane za dziwne, zaczynają brzmieć nowocześnie i oryginalnie. Rodzice coraz częściej rezygnują z klasycznych wyborów na rzecz tych unikatowych, inspirowanych kulturą obcą, literaturą, serialami czy osobistą historią.
Łatwo też zapomnieć, że istnieje cała grupa imion niemal zupełnie zapomnianych, takich, które nosi zaledwie garstka ludzi nie tylko w naszym kraju, ale i na całym kraju. A jednak każde z nich ma swoją historię i niepowtarzalny urok. Co ciekawe, nie chodzi tylko o imiona egzotyczne. Wśród najrzadszych są także te, które kiedyś były częścią naszej codzienności.
Zobacz też: To urocze imię było hitem w PRL. Teraz wróciło, ale w skróconej formie
Najrzadziej nadawane imiona w Polsce
Wśród żeńskich imion niemal całkowicie zapomnianych są takie jak Wiesława, nadana w 2024 roku zaledwie dwóm nowo narodzonym dziewczynkom, mimo że jeszcze kilkadziesiąt lat temu była niezwykle popularna. Na liście znalazły się też imiona takie jak: Leonardyna (żeńska wersja imienia Leonard) oraz Oralia (wywodząca się od francuskiego słowa „or” (złoto) i łacińskiego "aureus”).
W rejestrze PESEL można znaleźć również Walentynę, Odę, Albinę, a także Emę. Jeszcze bardziej zaskakują imiona o obcobrzmiącym rodowodzie: Madia, Harita, Ingrid, Jinsun, Lilis, Gee, Tamirat czy nawet Casanova. Każde z nich pojawiło się w Polsce zaledwie dwa razy.
Najrzadsze imiona dla dziewczynek:
- Walentyna
- Oda
- Albina
- Grażyna
- Ema
- Lola
- Luisa
- Rima
- Kora
- Esmeralda
Najrzadsze imiona dla chłopców:
- Muaz
- Ayan
- Alessandro
- Rayan
- Tadej
- Gorsey
- Aras
- Simon
- Bolko
- Zeus
Zobacz galerię: Imiona, które śmieszą obcokrajowców. Ich znaczenie wywołuje ogromne zdziwienie