Obecnie możemy zaobserwować powrót do korzeni i fascynację tradycją, co znajduje odzwierciedlenie również w wyborze imion dla dzieci. Coraz więcej rodziców w Polsce rezygnuje z nowoczesnych, często zapożyczonych z zagranicy imion, na rzecz tych o staropolskim rodowodzie, niosących ze sobą bogatą historię i głębokie znaczenie. Nikogo nie dziwi fakt, iż do łask wracają takie imiona, jak chociażby Jan, Stanisław, Zofia czy Maria. Mimo to, niektóre imiona o słowiańskim rodowodzie są dziś wybierane niezwykle rzadko. Tak jest w przypadku najdłuższego żeńskiego imienia w Polsce, a mianowicie Wierzchosławy.
Zobacz także: To imię oznacza "niosącą światło". Rodzice coraz chętniej wybierają je dla swoich córek
Wierzchosława - pochodzenie i znaczenie imienia
Wierzchosława to piękne, staropolskie imię o silnym i pozytywnym znaczeniu. Choć nie jest popularne, zyskuje na wartości dzięki swojej unikalności i bogatej historii. Imię Wierzchosława wywodzi się z języka staropolskiego i jest złożeniem dwóch członów: "Wierzch-" oznaczającego "szczyt", "wierzchołek", coś co góruje nad innymi oraz "-sława", czyli słowa oznaczającego "sławę", "chwałę", "dobrą reputację".Zatem imię Wierzchosława można interpretować jako "ta, której sława sięga szczytów", "ta, która góruje sławą" lub "ta, która osiąga najwyższą chwałę". Jest to imię niosące ze sobą silne pozytywne konotacje, obietnicę sukcesu i uznania.
Popularność imienia Wierzchosława w Polsce
Wierzchosława nie należy do najpopularniejszych imion w Polsce, co czyni je dość unikalnym i wyróżniającym. Nie znajdziemy go w czołówce najpopularniejszych imion w kraju. Według rejestru PESEL obecnie w Polsce żyje jedynie 3 kobiety, które noszą to imię. W ostatnich latach nikt jednak nie nazwał tak swojej córki. Czy oznacza to, iż niebawem najdłuższe imię żeńskie zupełnie wyginie?