Spis treści
- Arkusze w sieci chwilę po rozpoczęciu egzaminu
- Czy matura z matematyki zostanie unieważniona?
- Jakie zadania czekały na maturzystów?
Wtorek, 6 maja 2025 roku, to dzień, który wielu uczniów zapamięta na długo. To właśnie dziś blisko 275 tysięcy maturzystów mierzy się z egzaminem z matematyki – przedmiotem, który od lat budzi największe emocje. W tym roku szczególnych, bo młodzież zdaje maturę już nie na podstawie wymagań pandemicznych, a według tzw. odchudzonej podstawy programowej. Choć zakres materiału został uszczuplony o 20 procent, uczniowie nie mają wątpliwości – zadania nadal potrafią dać w kość.
Arkusze w sieci chwilę po rozpoczęciu egzaminu
Nie minęło nawet pół godziny od rozpoczęcia egzaminu, a w mediach społecznościowych zaczęły krążyć zdjęcia arkusza maturalnego. Początkowo pojawiły się tylko fragmenty – zadania zamknięte, jedno z otwartych. Potem całe strony. Szybko stało się jasne, że to nie przeciek sprzed egzaminu, a zdjęcia wykonane już podczas jego trwania.
Najprawdopodobniej zostały one wykonane przez zdającego, który wniósł na salę egzaminacyjną urządzenie telekomunikacyjne
- poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
To oznacza jedno – złamanie regulaminu egzaminacyjnego. CKE nie zamierza zamiatać sprawy pod dywan. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wniesienie na salę egzaminacyjną jakiegokolwiek urządzenia elektronicznego – telefonu, smartwatcha czy słuchawek – skutkuje unieważnieniem egzaminu. A w przypadku przedmiotu obowiązkowego, jakim jest matematyka, to oznacza nie tylko niezdanie matury, ale też brak możliwości przystąpienia do poprawki.
Czy matura z matematyki zostanie unieważniona?
To pytanie, które we wtorkowe przedpołudnie zadają sobie nie tylko uczniowie, ale też ich rodzice i nauczyciele. Na ten moment CKE nie przewiduje unieważnienia całego egzaminu – wszystko wskazuje na to, że incydent miał charakter jednostkowy. Jednak jeśli uda się ustalić tożsamość osoby, która opublikowała zdjęcia, skutki mogą być bardzo poważne.
Jakie zadania czekały na maturzystów?
Choć CKE dopiero po zakończeniu egzaminu publikuje oficjalny arkusz, dzięki wyciekowi wiadomo już, z czym mierzyli się uczniowie. Wśród zadań znalazły się m.in. zadania z geometrii, ułamki, czy zadania opisowe.
- Zadania geometryczne – uczniowie musieli obliczać kąty w okręgach (np. zadanie z kątem wpisanym i środkowym), a także wykazać znajomość funkcji trygonometrycznych w trójkątach prostokątnych.
- Zadania tekstowe – pojawiło się zadanie wymagające obliczenia kwoty przyznanej zespołowi projektowemu na podstawie procentowego zużycia budżetu.
- Zadania z algebry i ciągów liczbowych – maturzyści musieli znaleźć wartość zmiennej mmm, dla której podany ciąg jest arytmetyczny i malejący.
- Obliczenia z wykorzystaniem funkcji trygonometrycznych – m.in. obliczenie tangensa i sinusa wskazanego kąta.
- Zadania z ułamkami i proporcjami – np. wyznaczenie wartości funkcji trygonometrycznych z wykorzystaniem odpowiednich długości boków w trójkącie.