Stanisław Moniuszko w Google Doodle 5.05.2019. Co warto wiedzieć o wybitnym kompozytorze?

2019-05-05 9:40
Stanisław Moniuszko
Autor: Piotr Molecki/East News

5 maja mija 200. rocznica urodzin polskiego kompozytora i dyrygenta, któremu zawdzięczamy niezliczoną ilość baletów, oper, operetek, a także pieśni. Stanisław Moniuszko uważany jest za jedną z najważniejszych postaci polskiej muzyki poważnej - to właśnie jemu zawdzięczamy jej niesamowity rozwój.

Stanisław Moniuszko w Google Doodle 5.05.2019. Kim był kompozytor? Moniuszko urodził się 5 maja 1819 w Warszawie. W kierunku muzycznym kształcił się już od dziecka - m.in. w Warszawie, Mińsku i Berlinie. Z okazji 200 rocznicy urodzin kompozytora rok 2019 został w Polsce ustanowiony Rokiem Stanisława Moniuszki.

Stanisław Moniuszko w Google Doodle 5.05.2019. Kim był kompozytor?

Jedną z najsłynniejszych oper Moniuszki, a zarazem jedną z pierwszych, która przyniosła mu ogromny rozgłos, jest Halka, do której libretto stworzył Włodzimierz Wolski. Ważnymi dziełami kompozytora są także m.in. Hrabina, Straszny dwór, Verbun nobile czy Paria. Żoną Stanisława Moniuszki została Aleksandra Mullerówna, z którą zaręczył się mając zaledwie 17 lat. Para doczekała się dziesięciorga dzieci. Moniuszko przez wiele lat był wykładowcą w Instytucie Muzycznym w Warszawie. Z tym miastem związany był aż do swojej śmierci w 1872 roku. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

Imieniem kompozytora został w styczniu 2019 nazwany Dworzec Centralny w Warszawie. Przedstawienia operowe i baletowe do których Moniuszko skomponował muzykę, wystawiane są do dziś - m.in. w warszawskim Teatrze Wielkim.

Najnowsze