Rudolf Weigl - Nobel, ciekawostki, odkrycia. Kim jest bohater Google 2.09.2021? [FAKTY]

i

Autor: Google Rudolf Weigl - Nobel, ciekawostki, odkrycia. Kim jest bohater Google 2.09.2021? [FAKTY]

Rudolf Weigl - Nobel, ciekawostki, odkrycia. Kim jest polski bohater Google 2.09.2021?

2021-09-02 10:22

Rudolf Weigl - kim jest bohater Google 2 września 2021? Wiele osób zastanawia się, kogo dokładnie uhonorowała najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie? To polski odkrywca szczepionki, którego możecie poznać bliżej już teraz!

Spis treści

  1. Rudolf Weigl - kim jest?
  2. Rudolf Weigl - życie prywatne
  3. Rudolf Weigl - Nobel
  4. Rudolf Weigl - szczepionka
  5. Rudolf Weigl - ciekawostki
  6. Rudolf Weigl - Google Doodle

Rudolf Weigl - Nobel, ciekawostki, odkrycia, czyli trzy podstawowe kwestie dotyczące tego odkrywcy. Kto to jest Rudolf Weigl? Kim jest bohater Google 2.09.2021? Co trzeba wiedzieć, jeśli chodzi o postać Rudolfa Weigla 2021? Cytaty znanego biologa są również dość ważne, dlatego kilka podrzucamy w tym miejscu. Najpopularniejsza wyszukiwarka świata postanowiła uczcić pamięć Weigla, a wszystko dlatego, że 2.09.2021 wypada 138. rocznica jego urodzin. Polski lekarz bardzo mocno przyczynił się do uratowania ludzkości. Wynalazł pierwszą w historii skuteczną szczepionkę przeciwko jednej z najstarszych i najbardziej zakaźnych chorób. Mowa o tyfusie epidemicznemu. Kim jest Rudolf Weigl? Kto to jest? Ciekawostki na jego temat podrzucamy poniżej.

Mapy Google przestają być darmowe. CENA za korzystanie zwala z nóg!

Smolasty z koncertem w ESKA Live. Zobaczcie pierwsze zakulisowe materiały

Rudolf Weigl - kim jest?

Rudolf Weigl urodził się 2 września 1883 roku w Przerowie. To polski biolog, naukowiec, który wynalazł pierwszą na świecie, skuteczną szczepionkę przeciw tyfusowi plamistemu. W czasie I wojny światowej został powołany do wojska jako parazytolog, czyli badacz pasożytów i pasożytnictwa w przyrodzie. Rudolf Weigl studiował biologię na polskim Uniwersytecie Lwowskim. Zmarł w 1957 roku w wieku 74 lat.

Rudolf Weigl - życie prywatne

Rudolf Weigl w 1921 roku wziął ślub z Zofią Kulikowską, z którą miał syna Wiktora, a także córkę Krystynę Weigl. Na co dzień mieszkali w Lwowie. Rudolf Weigl w 1939 roku wyjechał do Abisynii, a u jego boku pojawiła się asystentka Anna Herzig, która niedługo później została jego drugą żoną. 

Rudolf Weigl - Nobel

Rudolf Weigl za swoje przełomowe wynalezienie szczepionki był dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla. Weigl oficjalnie nominowany był do nagrody Nobla w 1930 roku. Tytuł zdobył jednak Austriak, Karl Landsteiner. Drugi raz nominowany został w 1948 roku. Wtedy jednak komunistyczne władze zadbały o to, by Polak nie otrzymał wyróżnienia. Pośmiertnie został nagrodzony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Rudolf Weigl - szczepionka

Rudolf Weigl jest pierwszym w historii odkrywcą i wynalazcą szczepionki na tyfus plamisty. W czasie rozprzestrzeniania się tej choroby epidemicznej w Europie, w przeprowadził innowacyjne badania. Następnie wyhodował zakażone wszy w swoim laboratorium i pobrał ich żołądki. Później przerobił je i to właśnie z nich wynalazł szczepionkę. Swoją drogą, Weigl w czasie badań sam zaraził się tyfusem, ale za sprawą preparatu wyzdrowiał. Wyniki badań, które wyraźnie pokazywały skuteczność szczepionki ogłosił w 1930 roku. Sześć lat później zaszczepił pierwszą osobę.

Rudolf Weigl - ciekawostki

  • Skuteczność szczepionki: mówi się, że dzięki wynalezieniu szczepionki na tyfus, Weigl uchronił około 5000 osób przed śmiercią;
  • Innowacyjność w 1930 roku: stworzył on metodę laboratoryjnej hodowli insektów. 
  • Serce do kraju: Weigl nigdy nie wyparł się swojej przybranej ojczyzny. Miał odwagę odpowiedzieć niemieckiemu generałowi SS: - Człowiek raz na całe życie wybiera sobie narodowość. Ja już wybrałem.

Rudolf Weigl - Google Doodle

Google Doodle przedstawiło Rudolfa Weigla trzymającego w rękawiczka próbówkę. Obok jego postaci na ścianie widnieją rysunki wszy, a także ludzkiego ciała. Ma to oczywiście związek z wynalezieniem szczepionki na tyfus plamisty. Osoba odpowiedzialna za grafikę Google Doodle przeliterowała napis wyszukiwarki za pomocą mikroskopu, a także szklanych zlewek . Wszystko jest umieszczone na stole laboratoryjnym. 

Sonda
Czy trzecia dawka szczepionki powinna być dostępna dla wszystkich chętnych?