Pierwszy dzień lata 2020: kalendarzowego i astronomicznego. Kiedy wypadają?

2020-06-21 21:27 aw
Lato
Autor: Canva

Początek lata nieodłącznie kojarzy nam się z początkiem wakacji, odpoczynkiem, długimi, ciepłymi wieczorami, urlopem, wyjazdami i piękną pogodą. Nic więc dziwnego, że to ulubiona pora roku wielu osób. Pierwszego dnia lata każdego roku wypatrujemy z niecierpliwością, jednak często zadajemy sobie pytanie - kiedy ono tak naprawdę wypada i od jakiej daty możemy zacząć je liczyć?

Pierwszy dzień lata 2020: kalendarzowego i astronomicznego. Kiedy wypadają? Od kiedy możemy cieszyć się pierwszym dniem najcieplejszej pory roku? Takie pytanie co roku zadaje sobie wiele osób. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego - o ile pierwszy dzień lata kalendarzowego rzeczywiście wypada tego samego dnia, to data astronomicznego lata jest troszeczkę inna za każdym razem. Lato astronomiczne na naszej półkuli wypada wtedy, kiedy oś obrotu Ziemi jest maksymalnie wychylona w kierunku Słońca, a biegun północny jest przybliżony do niego bardziej niż południowy. Ten moment nazywamy właśnie przesileniem letnim i od niego możemy liczyć astronomiczne lato. Zazwyczaj wypada ono między 21 a 23 czerwca, jednak może się zdarzyć, że lato astronomicznie rozpoczyna się troszeczkę później lub troszeczkę wcześniej - zwłaszcza w roku przestępnym.

Pierwszy dzień lata 2020: kalendarzowego i astronomicznego. Kiedy? Daty

Lato kalendarzowe co roku wypada tego samego dnia - 22 czerwca - i potrwa do 22 września. Od 23 września rozpoczynamy kalendarzową jesień. Natomiast lato astronomiczne w tym roku rozpocznie się wyjątkowo wcześnie, bo już 20 czerwca. Dokładnie moment przesilenia letniego będzie miał miejsce o godzinie 23:43 polskiego czasu. W tym roku 20 czerwca wypada także najdłuższy dzień w roku.

Paznokcie na lato 2020 - trendy, wzory, kolory

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze