Pierwsza pełnia w 2023. Kiedy Wilczy Księżyc 2023?

i

Autor: CANVA

Pierwsza pełnia w 2023. Kiedy Wilczy Księżyc 2023?

2022-12-14 13:23

Pełnia Księżyca jest jednym z najbardziej wyczekiwanych zjawisk astronomicznych. Każdego miesiąca obserwują ją miliony. Nic dziwnego, w końcu wygląda naprawdę niesamowicie. Ostatnia pełnia w 2022 roku już za nami. Teraz pozostało czekać na pierwszą w 2023. Kiedy jest Wilczy Księżyc oraz skąd wziął swoją oryginalną nazwę?

Pełnia Księżyca jest cyklicznym zjawiskiem astronomicznym. Zwykle można ją obserwować raz na miesiąc. Czasem jednak zdarzają się wyjątki i pojawia się na niebie dwukrotnie w ciągu tego okresu czasu. Wiele osób uwielbia ją obserwować. Nic dziwnego, w końcu może dostarczyć niezapomnianych wrażeń! Innym kojarzy się jednak gorzej - z nieprzespanymi nocami, dużymi problemami ze snem. Ze względu na to lepiej przygotować się wcześniej i sprawdzić, kiedy wypada najbliższa data Pełni Księżyca. W grudniu 2022 roku odbyła się ona 8 grudnia, co oznacza, iż na następną trzeba będzie czekać do stycznia 2023 roku. To właśnie wtedy na nocnym niebie pojawi się niezwykły Wilczy Księżyc!

Pełnia Księżyca 2023 - kiedy wypadają? Przed nami wyjątkowy rok! [KALENDARZ]

Najbardziej ODJECHANE prezenty pod choinkę dla GEEKÓW | ESKA XD - Mobmania #63

Kiedy Pełnia Księżyca styczeń 2023?

Pierwsza Pełnia Księżyca w styczniu 2023 wywołuje wiele emocji. W końcu będzie to pierwsze takie zjawisko w nowym roku. Wobec tego, wiele osób zastanawia się, kiedy będzie można je obserwować? Wilczy Księżyc czeka nas jeszcze 7 stycznia. Kulminacyjny moment osiągnie o 00:09, co oznacza, iż będzie idealnie widoczny na nocnym niebie. Oczywiście zdarzy się tak, jeśli nie będzie ono pokryte chmurami. Można go obserwować bez żadnych specjalnych urządzeń, doskonale widać go gołym okiem.

Ferie 2023 - kiedy i jak wypadają? Terminy dla wszystkich województw

Co oznacza Wilczy Księżyc?

Każda Pełnia Księżyca ma swoją unikatową nazwę. Wilczy Księżyc jest tym, który obserwować można w styczniu. Skąd wzięło się jego niezwykłe nazewnictwo? Otóż chodzi o to, iż w dalekiej przeszłości styczeń był momentem, podczas którego wilki wyły z głodu "do księżyca". Niektórzy nazywali go również Starym Księżycem.

Sonda
Interesują Cię zjawiska astronomiczne?