Paragon przed płatnością - zmiana przepisów od 2019?

2018-12-11 10:47 M.C.
Paragon przed płatnością - zmiana przepisów od 2019?
Autor: fot./freeimages.com/Tomasz A. Poszwa Paragon

Dowód zakupów będziemy obowiązkowo otrzymywać jeszcze przed zapłatą? Taki przepis może wejść w życie od 2019 roku!

Paragon przed płatnością - taki przepis może obowiązywać już od 2019 roku. To nowy pomysł Ministerstwa Finansów na uszczelnienie VAT (podatek można odprowadzić tylko od zaksięgowanych transakcji, których potwierdzeniem jest właśnie paragon). To może całkowicie zmienić sposób funkcjonowania sklepów i sprawi, że nasze zakupy będą wyglądały inaczej.

Paragon przed płatnością - co zmieni nowy przepis?

O sprawie napisała gazeta Rzeczpospolita. Jej dziennikarze przeanalizowali projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych z 5 listopada 2018. Wynika z niego, że sprzedawca, bez żądania kupującego, będzie musiał wystawić i wydać paragon jeszcze przed płatnością. Obowiązek będzie trzeba spełnić bez względu na formę płatności. Dodatkowo kasjerzy mają składać oświadczenie o tym, że są świadomi kar za nieprzestrzeganie przepisu.

Dni wolne od pracy w 2019 roku. Kiedy wziąć urlop i zrobić sobie długi weekend?

Obecna ustawa o podatku VAT przewiduje, że wydanie paragonu następuje dopiero po dokonaniu sprzedaży. Wprowadzenie nowych przepisów oznaczałoby, że wszystkie sklepy będą musiały zmienić sposób funkcjonowania, a klienci dostaną potwierdzenie zapłaty przed jej wykonaniem! Może to oznaczać problemy w przypadku, gdy na przykład nasza karta płatnicza odmówi posłuszeństwa.

Prawo jazdy kategorii B - uprawnienia zostaną rozszerzone

Czy przepis wejdzie w życie w 2019? Rząd chce, by rozporządzenie weszło w życie od 1 stycznia. Specjaliści twierdzą, że spowodowałoby to chaos związany z koniecznością szybkiego wymienienia systemów związanych z obsługą transakcji.

Najnowsze