Pan Tadeusz - 185. rocznica publikacji epopei w Google Doodle

2019-06-28 10:54
185. rocznica publikacji epopei Pan Tadeusz
Autor: Google Doodle

185. rocznica publikacji epopei Pan Tadeusz w Google Doodle. 28 czerwca wyszukiwarka z tej okazji przygotowała specjalną grafikę upamiętniającą poemat Adama Mickiewicza. Na ESKA.pl przypominamy najważniejsze informacje o Panu Tadeuszu.

Pan Tadeusz w Google Doodle. Wyszukiwarka przypomniała o 185. rocznicy wydania epopei. Pan Tadeusz został po raz pierwszy wydany w dwóch tomach 28 czerwca 1834 roku w Paryżu. Poemat Adama Mickiewicza uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł literatury. Pan Tadeusz jest również jedną ze stałych, obowiązkowych pozycji na liście lektur szkolnych. Dzieło Adama Mickiewicza została przetłumaczone na 33 języki. Adaptację książki nie raz można było też zobaczyć na dużym ekranie. Najbardziej popularnym filmem stworzonym na podstawie Pana Tadeusza jest produkcja wyreżyserowana przez Andrzeja Wajdę w 1999 roku.

Pan Tadeusz - bohaterowie

Poemat Adama Mickiewicz ukazuje głównie losy polskiej szlachty. Bohaterami Pana Tadeusza są m.in.: Jacek Soplica – ojciec Tadeusza Soplicy; Tadeusz Soplica – tytułowy bohater epopei, 20-letni syn Jacka Soplicy; Zosia – córka Ewy Horeszkówny, zakochana w Tadeuszu; Telimena – elegancka opiekunka Zosi; Sędzia Soplica – gospodarz Soplicowa; Hrabia – adwersarz sędziego w sporze o zamek po Horeszkach.

Najnowsze