MOLIER - kim był bohater Google Doodle 10.02? Nieznane fakty z życia i ciekawostki o twórczości

2019-02-10 19:57 k.w.
Google Doodle - Molier
Autor: Google Doodle

Molier, a właściwie Jean Baptiste Poquelin, to bohater Google Doodle 10 lutego 2019 roku. Jesteście ciekawi kim był Molier? Już teraz na ESKA.pl publikujemy nieznane i najważniejsze fakty z życia oraz ciekawostki dotyczące jego twórczości.

Molier, czyli Jean Baptiste Poquelin znalazł się w niedzielnym Google Doodle. Ten niezwykły artysta stworzył dzieła, które do dziś są jednymi z najbardziej docenianych utworów. Mężczyzna urodził się 15 stycznia 1622 roku w Paryżu, zmarł natomiast 17 lutego 1673 również w stolicy Francji. Mimo krótkiego życia, ma na swoim koncie ponad 20 dzieł. Już teraz na ESKA.pl publikujemy najciekawsze fakty z życia twórcy.

Przeczytaj takżeFRIEDLIEB FERDINAND RUNGE - kim był bohater Google Doodle 8.02.2019? NIEZNANE FAKTY

ZobaczCharles-Michel de L'Epee - kim jest bohater Google Doodle?

Molier - kim jest bohater Google Doodle?

Molier był francuskim komediopisarzem, aktorem oraz dyrektorem teatru. 10 lutego znalazł się w Google Doodle, ponieważ tego dnia świętujemy jego twórczość. No właśnie - jeśli mowa o jego dziełach - do najpopularniejszym tekstów autorstwa Moliera, należą Świętoszek, Don Juan czy też Skąpiec.

Molier - ciekawostki

  • Molier ukończył studia prawnicze, jednak pracy w zawodzie nigdy się nie podjął. To sztuka była jego spełnieniem marzeń.
  • W 1643 roku wraz z Magdalena Bejart założył wędrowną trupę. Kiedy zespół bankrutował, Molier został uwięziony za długi.
  • Pierwszą sztuką, która odniosła ogromny sukces była komedia Pocieszne wykwintnisie. To tym dziełem wzbudził przychylność króla Ludwika XIV.
  • Molier nauczał ze sceny. Jego komedie odznaczały się najwyższymi walorami artystycznymi.
  • W swoich komediach prezentował galerię wiecznych typów ludzkich i ośmieszał w tym salonową przesadę. Pokazywał również hipokryzję i zakłamanie dewotów, pogardę światowców wobec prostolinijnych ludzi oraz manię gromadzenia bezużytecznych bogactw.
  • Molier opowiadał się za wolnym i godziwym wyborem własnej drogi.
  • Zmarł na scenie, podczas wystawiania sztuki Chory z urojenia. W trakcie czwartego przedstawienia komedii, przeszedł zapaść, gdy odgrywał scenę fingowanej śmierci Argana…
Najnowsze