Spis treści
Pomysł na stworzenie „Młodzieżowego Słowa Roku” zyskał uznanie w 2017 roku, kiedy to po raz pierwszy ogłoszono zwycięzcę roku poprzedniego. Od tamtej pory, możemy obserwować, jakie słowa zdobywają uznanie wśród młodych ludzi..
Młodzieżowe słowa roku poprzednich lat
- 2016: sztos – coś fajnego, niesamowitego, fantastycznego
- 2017: XD – wyraz śmiechu lub rozbawienia, coś zabawnego
- 2018: dzban – osoba niezbyt inteligentna
- 2019: alternatywka – dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach
- 2020: Brak laureata
- 2021: śpiulkolot – miejsce do spania
- 2022: essa – przywitanie lub coś, co przychodzi łatwo
- 2023: rel - od słowa "relatable" - czuję to samo, zgadzam się z tobą
Młodzieżowe słowo roku 2024 - propozycje
Na TikToku propozycje do „Młodzieżowego Słowa Roku 2024” przedstawił Maciek Zalech, działający pod pseudonimem „macioseu”. W swoim najnowszym filmiku przyjrzał się dwóm słowom, które mogą znaleźć się na słynnej liście: „azbest” oraz „czemó”. Co one oznaczają?
- Azbest - w oryginalnym znaczeniu jest materiałem rakotwórczym, zyskało nowe życie dzięki przeróbkom internetowym. Wyrażenie „wylać azbest” zyskało popularność po pojawieniu się w polskiej wersji językowej „Iniemamocnych”. W jednej ze scen nauczyciel skarży się matce jednego z bohaterów, mówiąc, że syn „wylał na niego azbest”.
- Czemó - to przykład na to, jak młodzieżowy slang może być zakorzeniony w kulturze gamingowej – w tym przypadku związany z popularną grą Fortnite. Słowo to powstało podczas jednej z rozgrywek, w której dziecko, odpowiadając na wiadomość „chciałem ci powiedzieć, że już nie jesteś moim duo”, odpowiedziało „czemu” z bardzo nietypowym akcentem.