Młodzieżowe Słowo Roku 2020 - WYNIKI: jakie słowo wygrało? Co oznacza młodzieżowe słowo roku?

Młodzieżowe Słowo Roku 2020 - WYNIKI: jakie słowo wygrało? Co oznacza młodzieżowe słowo roku?
Autor: Pawel Skraba/REPORTER / EAST NEWS Młodzieżowe Słowo Roku 2020 - WYNIKI: jakie słowo wygrało? Co oznacza młodzieżowe słowo roku?

Jakich słów używają młodzi ludzie? Wielu rodziców, ale również nauczycieli, poszukuje informacji na te pytanie. Dlatego też wydawnictwo naukowe PWN zdecydowało się na organizację plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku. Z upływem lat cieszy się on coraz większą popularnością. Jakie słowo wygrało w 2020 roku? Szczegóły przybliżamy na ESKA.pl.

Spis treści

  1. Młodzieżowe Słowo Roku 2020 - WYNIKI
  2. Młodzieżowe Słowo Roku 2020 - słowa

Młodzieżowe Słowo Roku 2020 - wyniki: jakie słowo wygrało? Coraz więcej osób zastanawia się, który nowy zwrot cieszył się największą popularnością. Kapituła oceniająca stoi przed trudną decyzją, ponieważ padł absolutny rekord liczby zgłoszeń. W plebiscycie organizowanym przez PWN brało udział 194 tysiące słów i wyrażeń. Dla porównania, suma zgłoszeń w całej edycji 2019 wyniosła 41 tysięcy. Wówczas zwycięskie okazały się słowa: Jesieniara, alternatywka oraz eluwina.

Alternatywka, jesieniara, eluwina - co znaczą Młodzieżowe Słowa Roku 2019?

Młodzieżowe Słowo Roku 2020 - WYNIKI

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Zgłoszenia można było przesyłać do 30 listopada za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl. Zwycięskie słowo wyłoni jury plebiscytu w składzie: Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek, Anna Wileczek i Bartek Chaciński. 4 grudnia ogłoszono, że młodzieżowe słowo roku nie zostanie wyłonione. Kapituła plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku postanowiła w roku 2020 nie wyłaniać zwycięskiego słowa. Poinformowano o tym, w specjalnym komunikacie:

Konkurs, który przez lata był zabawą z językiem i służył refleksji nad nim, stał się w tym roku areną walki na słowa, a tego faktu nie możemy i nie chcemy akceptować. Najczęściej zgłaszane były słowa wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć.

Młodzieżowe Słowo Roku 2020 - słowa

Komentarz Marka Łazińskiego - językoznawcy, przewodniczącego jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku

Tegoroczny plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku odbywa się w czasach zarazy, dodatkowo od wielu dni na ulicach trwają protesty. Obie sytuacje znalazły odzwierciedlenie w zgłoszeniach. Z pandemią związane są nie tylko słowa nowe i slangowe, jak koronalia czy koranaferie, koronaparty, pieszczotliwa koronka, a nawet koronaselfie. Są też słowa, które zwiększyły częstość w języku ogólnym jak pandemia, lockdown czy zdalne nauczanie. Wśród zgłoszeń jest bardzo dużo haseł z protestu kobiet oraz innych słów związanych z bieżącą polityką. Nie odnosząc się do meritum sporu, przypominamy, że zgodnie z obowiązującym regulaminem plebiscytu nie mają szans na tytuł słowa wulgarne (także zamienione na kropki czy gwiazdki) ani obrażające konkretną osobę czy grupę osób. Jest to jednomyślne stanowisko kapituły i organizatorów plebiscytu.

ESKA XD EXTRA

Emocje społeczne odzwierciedlają się w nazwach wyrazicieli postaw. Bardzo często zgłaszane są słowa szur i foliarz w odniesieniu do negacji pandemii a także poglądów politycznych. Liczne są zgłoszenia rzeczownika odimiennego julka (zapisuję małą literą jak nazwę pospolitą), oznaczającego młodą egzaltowaną aktywistkę. Pamiętajmy jednak, że bez tak pobłażliwie traktowanych julek nasz kraj wyglądałby dziś inaczej.

Komentarz Anny Wileczek-  językoznawczyni, członkini jury plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku

Jubileuszowy plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2020 rozkręcił się do niespotykanych dotychczas rozmiarów. Liczba zgłoszeń przekroczyła znacznie 100 tys., co oznacza, że młodzi ludzie dobrze czują się w roli kreatorów współczesnych trendów językowych. Z łatwością chwytają i ujarzmiają w symbolach językowych żywioł codzienności, chętnie stosując się do aforyzmu S.J. Leca: „Jeśli okrzyk wolności wymaga błędu gramatycznego. Zrób go!”. Wśród tegorocznych zgłoszeń można wskazać wiele takich innowacji. Są wśród nich formy typu: ez/ es /EZ ‘łatwo, dobrze’ lub wybuchy radości: essa ‘świetnie, wygrana’, pieszczotliwe zwroty do kolegi: byczku/ byczq/ byku lub osobliwe współczesne na razie w formie mniej lub bardziej ekspresywnej: naura/ nauuura/ naurra. Mają one swoje uzasadnienie emocjonalnością okrzyku, wyrażaniem szczerej życzliwości i dobrego samopoczucia.

Najnowsze