Mikołaj, Gwiazdor czy Aniołek? Kto przynosi prezenty w poszczególnych regionach polski?

i

Autor: Piotr Dziurman/REPORTER Prezenty

Mikołaj, Gwiazdor czy Aniołek? Kto gdzie przynosi prezenty?

2019-12-06 12:44

Święty Mikołaj wcale nie odwiedza dzieci w całej Polsce! I nie mamy tu na myśli tego, że omija te, które nie były grzeczne. W różnych regionach Polski prezenty zamiast Mikołaja rozdają Gwiazdor, Aniołek, a nawet Dzieciątko Jezus! Kto odwiedza twój region? Wyjaśnienie znajdziecie na ESKa.pl!

Święty Mikołaj jest niewątpliwie najpopularniejszą postacią, która przynosi bożonarodzeniowe podarki, ale nie jedyną. W Hiszpanii to zadanie przypada w udziale Trzem Królom, a w Rosji prezenty rozdaje Dziadek Mróz. W Polsce to, od kogo dostaniemy prezent (lub oczywiście rózgę), jest zależne od regionu. Sprawdźcie, kogo dzieci z różnych stron kraju wyczekują w wigilijny wieczór.

Aniołek, Gwiazdor czy Dzieciątko?

Święty Mikołaj do części dzieci przychodzi tylko w Mikołajki, czyli 6 grudnia. Wtedy zazwyczaj otrzymują one nieduże podarunki, które święty chowa w bucie - stąd pochodzi legenda, że Mikołaj sprawdza, czy są czyste. Tak tradycja wygląda w Wielkopolsce, gdzie w Wigilię dzieci odwiedza Gwiazdor. Często towarzyszą mu Anioł i Diabeł. W przeddzień Bożego Narodzenia popularnego Świętego Mikołaja mogą spodziewać się mieszkańcy praktycznie całej zachodniej i centralnej części Polski. Największe zróżnicowanie jest natomiast na południu naszego kraju. W Małopolsce oczekuje się Gwiazdki lub Aniołka, na Śląsku - Józefa, a z kolei na Łużycach prezenty przynosi samo Dzieciątko Jezus.

Boże Narodzenie: prezenty dla rodziców - co kupić mamie i tacie?

Autor: brak danych

  Boże Narodzenie - prezenty dla rodziców na tę okazję to bardzo często wyzwanie. Taki prezent powinien być nie tylko oryginalny ale też sprawiać przyjemność i wyrażać miłość dzieci. Nic więc dziwnego, że wiele osób każdego roku zastanawia się&n;

Boże Narodzenie - tradycje

Tradycje świąteczne są w naszym kraju niezwykle zróżnicowane. Wynika to z tego, że na ich kształtowanie się miało wpływ wiele przenikających się kultur. Dlatego bardzo prawdopodobne jest, że np. do niektórych śląskich dzieci wcale nie przychodzi Józef, a Dzieciątko. W każdej rodzinie kultywuje się inne zwyczaje, dotyczą one również miejsca, w którym składowane są podarunki. W niektórych domach obdarowujący wręczają je wprost do rąk. W innych zostawia się je pod choinką. Są także rodziny, które prezentami wymieniają się wyłącznie 6 grudnia, a wigilijny wieczór spędzają tylko na śpiewaniu kolęd.