Spis treści
- Matura 2025 - rozszerzenia. Jakie przedmioty zdają maturzyści?
- Matura 2025 - rozszerzenia najczęściej wybierane przez maturzystów
- Matura 2025 - harmonogram. Kiedy odbywają się egzaminy główne i dodatkowe?
Matura 2025 ruszyła, a maturzyści w całym kraju przystąpili do egzaminów dojrzałości. Za nami pierwsze dni matur, a Centralna Komisja Egzaminacyjna podzieliła się danymi odnośnie przedmiotów, które dominują w tym roku w rozszerzeniach. Obyło się bez większych zaskoczeń.
Matura 2025 - rozszerzenia. Jakie przedmioty zdają maturzyści?
Gwoli przypomnienia - każdy maturzysta ma obowiązek przystąpienia do trzech egzaminów na poziomie podstawowym - mowa tu o przedmiotach: j. polski, matematyka i j. angielski, oraz jednego na poziomie rozszerzonym. Uczniowie wybierać mogą rozszerzenia z następujących przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka, j. łaciński i kultura antyczna, filozofia, wiedza o społeczeństwie, historia sztuki, historia muzyki oraz języki obce nowożytne (w tym angielski, francuski, hiszpański, niemiecki i włoski).
Wybór rozszerzeń ma jednak swoje granice - każdy uczeń może zdawać maksymalnie sześć przedmiotów na poziomie rozszerzonym (choć tak ambitnego zadania, wg. danych podanych przez CKE, podjęło się zaledwie 0,1% wszystkich maturzystów). Ich dobór najczęściej determinowany jest wymogami określonych uczelni wyższych.
Matura 2025 - rozszerzenia najczęściej wybierane przez maturzystów
Centralna Komisja Egzaminacyjna (w skrócie CKE) podaje, że w tym roku do tylko jednego egzaminu rozszerzonego podchodzi 37,1 maturzystów, do dwóch 31%, do trzech 24%, do czterech 5%, do pięciu 0,6%, a do sześciu wspomniane wcześnie o,1%.
A jakie przedmioty rozszerzone maturzyści wybierają najczęściej? Pierwsze miejsce klasycznie zajmuje j. angielski, który wybrało 71,9 % (197,9 tys.) maturzystów. Na drugim miejscu uplasowała się matematyka z wynikiem 25,8% (71 tys.) uczniów, a podium zamyka geografia - 22,9% (62,9 tys.). Pozostałe miejsca prezentują się następująco:
- j. polski - 20,1% (52,7 tys.),
- biologia - 16,5% (43,5 tys.),
- chemia - 8,2% (21,5 tys.),
- wiedza o społeczeństwie - 6,1% (16 tys.),
- historia oraz fizyka - 5,9% (15,5 tys.),
- informatyka - 3,6% (9,6 tys.),
- historia sztuki - 1,4% (3,6 tys.),
- j. niemiecki - 1,1% (3 tys.).
Matura 2025 - harmonogram. Kiedy odbywają się egzaminy główne i dodatkowe?
Egzaminy pisemne zaplanowano w dniach 5-22 maja, a ustne od 9 do 24 maja. Maturzyści, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpią do matury w terminie głównym, zdawać będą w terminie dodatkowym, w dniach 3-17 czerwca.