Matura

i

Autor: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Matura 2021 - część ustna odwołana, zmienione terminy i mniej nauki? MEN o nowych wymaganiach

2020-12-03 15:30

W listopadzie tego roku minister i wiceminister edukacji przekazali informację o wprowadzeniu zmian w organizacji egzaminów maturalnych, jak i ósmoklasisty. Zarówno uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele mogli zgłaszać swoje uwagi, co do projektu. Na oficjalnej stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej pojawiła się informacja o liczbie i treści nadesłanych uwag. Czego dotyczą?

Spis treści

  1. Nowe wymagania na maturze - jakie uwagi?

Matura 2021 - część ustna odwołana, a egzaminy pisemne w innych terminach? Między innymi takie uwagi zostały nadesłane do Ministerstwa Edukacji Narodowej po ogłoszeniu przez ministra edukacji Przemysława Czarnka i wiceministra Macieja Kopcia projektu zmian w organizacji egzaminów maturalnych, które zgodnie z harmonogramem miałyby się odbyć w maju 2021 roku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami MEN opublikowało szereg jednorazowych zmian w sposobie przeprowadzenia egzaminu dojrzałości. Dotyczą one między innymi zakresu zagadnień koniecznych do przyswojenia, braku konieczności zdawania matury na poziomie rozszerzonym czy też odwoływania matur ustnych. Zmiany wynikają z faktu, że tegoroczni maturzyści mieli utrudnione warunki do nauki. W 2019 roku powodem był strajk nauczycieli, natomiast rok później wybuchła pandemia. Aktualnie wszyscy uczniowie kontynuują naukę w formie zdalnej. Koniec nauczania zdalnego zaplanowany jest na 17 stycznia. Jakie uwagi otrzymało MEN po zaproponowaniu nowych wymagań egzaminacyjnych?

Sonda
Czy proponowane zmiany w maturze 2021 i egzaminie ósmoklasisty 2021 to dobry pomysł?

Nowe wymagania na maturze - jakie uwagi?

Na oficjalnej stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej pojawiła się informacja o zakończeniu prekonsultacji. Do 27 listopada wszyscy zainteresowani mogli wysyłać uwagi do ogłoszonego przez organ projektu. Odnotowano blisko 2500 uwag. Głównie dotyczyły one:

  • odwołania matur ustnych w związku z epidemią,
  • propozycji rezygnacji z kolejnych treści nauczania określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego,
  • zniesienia obowiązku zdawania matury na poziomie rozszerzonym,
  • zmiany terminu i formuły egzaminów ustnych i pisemnych

MEN potwierdziło, że ostateczny kształt wymagań egzaminacyjnych będzie gotowy w grudniu i wydany w formie rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki. Po opublikowaniu ostatecznej wersji wymagań egzaminacyjnych opracowane zostaną również arkusze próbnego egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. Następnie zostaną one udostępnione szkołom i zdającym w marcu 2021 roku.

ESKA XD EXTRA