Maseczki, pojedyncze ławki, mniejsze klasy - tak wygląda powrót do szkół w Europie

i

Autor: Marechal Aurore/ABACA/Abaca/East News Maseczki, pojedyncze ławki, mniejsze klasy - tak wygląda powrót do szkół w Europie

Maseczki, pojedyncze ławki, mniejsze klasy - tak wygląda powrót do szkół w Europie

2020-08-18 12:17

Dyrektorzy i ministrowie w całej Europie robią wszystko, by zagwarantować uczniom i nauczycielom bezpieczny powrót do szkoły. Wprowadzone zostają obostrzenia, zmieniane zostają regulaminy, by rodzice nie mieli obaw w wysyłaniu swojej pociechy do placówki. Jakie wytyczne obowiązują w Niemczech, jakie w Hiszpanii, a jakie we Włoszech? Podsumowanie podrzucamy na ESKA.pl.

Spis treści

 1. Powrót do szkoły po wakacjach - wytyczne w Europie
 2. Powrót do szkoły po wakacjach - wytyczne we Francji
 3. Powrót do szkoły wrzesień 2020 - wytyczne w Niemczech
 4. Szkoła 2020/2021 - powrót w Hiszpanii
 5. Powrót do szkoły po wakacjach - wytyczne Włochy
 6. Powrót do szkoły 2020/2021 - zasady w Danii i Szwecji
 7. Powrót do szkoły po wakacjach - wytyczne w Wielkiej Brytanii
 8. Powrót do szkoły 2020/2021 - Czechy, Rumunia, Mołdawia

Powrót do szkoły 2020 - wytyczne w innych krajach wydają się być bardziej rygorystyczne niż ma to miejsce w naszym kraju. Choć trzeba przyznać, powrót do szkoły po wakacjach w Polsce dla wielu uczniów i dyrektorów to duże wyzwanie. W nowym regulaminie, widnieć będą takie zapisy, jak obowiązek dezynfekcji rąk przy wejściu do budynku, zakaz spożywania w grupie, zakaz gromadzenia się, nakaz wietrzenia sali po każdej lekcji, czy chociażby zakaz pożyczania przyborów szkolnych, książek i zeszytów. Zachowanie bezpieczeństwa sanitarnego dotyczy również sal gimnastycznych. Używany sprzęt sportowy i podłoga muszą zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdych zajęciach. Wiele osób odetchnęło z ulgą, gdy minister edukacji narodowej nie ogłosił obowiązku noszenia maseczek czy pojedynczych ławek szkolnych. A jakie są wytyczne w szkołach w innych krajach? 

Najmodniejsze słowa z języka młodzieżowego 2020. Wiesz co znaczą? [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Banan to osoba:

Powrót do szkoły po wakacjach - wytyczne w Europie

Powrót do szkoły we wrześniu miał wyglądać zupełnie inaczej. Wszyscy mieli nadzieję, że po dość trudnym, drugim semestrze i nauce zdalnej, w całej Europie w nowym roku szkolnym nastąpi powrót do normalności. Eksperci jeszcze w maju i czerwcu starali się uspokoić rodziców, nauczycieli i dzieci, że jesienią każdy wróci do szkoły w tradycyjnym trybie. Niestety, w wielu krajach europejskich ponownie obserwuje się gwałtowny wzrost zachorowań, dlatego niektóre szkoły postanowiły ponownie zamknąć drzwi. Jak podaje serwis politico.eu placówki zostały zamknięte w Meklemburgi-Pomorzu Przednim, czyli w kraju związkowym Niemiec w północno-wschodniej części kraju. Rok szkolny w tamtejszym regionie rozpoczął się 3 sierpnia 2020, a już wykryto ogniska choroby. 

Powrót do szkoły po wakacjach - wytyczne we Francji

Francuski rząd opublikował nowelizację protokołu związanego la rentrée, czyli powrotu do szkoły we wrześniu. Plan obejmuje trzy poziomy edukacji tj. szkoły podstawowe, szkoły średnie i zasady dla najmłodszych dzieci w wieku przedszkolnym. Wśród głównych zasad znajduje się obowiązek noszenia masek i mycie rąk, a jednocześnie zniesiono zasadę dystansowania się społecznego w klasie. Oto dokładne punkty, które znalazły się w protokole:

 • Nie ma ograniczenia, co do wielkości klas (należy jednak zachować umiar)
 • Zniesienie dystansowania się.
 • Zniesiona została zasada jednego metra w obrębie szkoły. Jeśli są jednak możliwości rozsadzenia uczniów, kontakty powinny zostać ograniczone. Nakaz noszenia masek w szkole. Obowiązuje dzieci powyżej 11. roku życia. W szkołach podstawowych zasłanianie nosa i ust nie jest zalecane (obowiązuje jedynie dzieci z objawami zachorowania, w oczekiwaniu na opuszczenie szkoły). Szkoły będą rozdawać uczniom i nauczycielom maski.
 • Ogólne zasady zdrowotne tj.: regularne mycie rąk, kichanie lub kaszlanie w łokieć lub papierową chusteczkę Mówienie cześć i do widzenia bez podawania rąk i obejmowania.
 • Uczniowie będą mieli bezpłatny dostęp do placów zabaw, piłek, zabawek, książek, długopisów i innych przedmiotów szkolnych.
 • Rodzice muszą zobowiązać się, że nie będą posyłać dziecka na zajęcia, jeśli ma gorączkę
 • Osoby, które chcą kontynuować naukę z domu, muszą przejść proces rejestracji w swoim lokalnym urzędzie.

Powrót do szkoły wrzesień 2020 - wytyczne w Niemczech

Data rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 jest różna w 16. krajach związkowych Niemiec. W niektórych regionach zdecydowano się wprowadzić obowiązek noszenia masek na korytarzach, ale nie w salach lekcyjnych i szkolnych placach zabaw. Na tę chwilę zasłanianie ust i nosa jest dobrowolne. W berlińskich szkołach nie obowiązuje również dystans społeczny 1,5 metra. We wschodniej Meklemburgi-Pomorzu Przednim setki dzieci zostało odesłanych do domów. Podobna sytuacja ma miejsce w Ludwigslust. Najbardziej zaludniony land Nadrenii Północnej-Westfalii zdecydował się rozpocząć zajęcia w szkołach średnich i zawodowych z obowiązkiem noszenia masek w klasie.

Szkoła 2020/2021 - powrót w Hiszpanii

Jak wygląda powrót do szkół w Hiszpanii? Pierwsze placówki mają zostać otwarte 7 września. Rząd wydał nowelizację ustawy, z której wynika, że uczniowie muszą zachować dystans społeczny, a miejsca takie jak biblioteka, czy stołówka, mają zostać wykorzystane do bezpiecznego przeprowadzenia zajęć lekcyjnych. Dokładne zasady są obecnie dyskutowane z lokalnymi samorządami i na pewno będą przedstawione jeszcze w sierpniu. Wiadomo na pewno, że maski będą obowiązkowe, ale również każdy uczeń musi nosić spodnie, bluzę z kieszeniami, by chować tam swoją maseczkę. Klasy będą mniejsze, aby zachować dystans społeczny.

Koncerty przełożone na 2021 rok

Powrót do szkoły po wakacjach - wytyczne Włochy

Powrót do szkoły we Włoszech ma nastąpić dopiero 14 września. Drzwi placówek otworzą się pierwszy raz po sześciu miesiącach. Pewne jest to, że nauczyciele będą musieli nosić maski, ale jeszcze w tym miesiącu zapadnie decyzja, czy dzieci powyżej 6. roku życia również będą musiały zasłaniać nos i usta. Pewne jest to, że klasy zostaną pomniejszone, by zwiększyć dystans społeczny. Podobnie, jak w przypadku Hiszpanii, biblioteki oraz stołówki mają zostać zamienione na sale lekcyjne.

Powrót do szkoły 2020/2021 - zasady w Danii i Szwecji

Uczniowie duńskich szkół rozpoczęli nowy rok szkolny 10 sierpnia. Klasy zostały zmniejszone do 12. osób. Co więcej należy zachować dwumetrowy odstęp i myć ręce co godzinę-półtorej. Na korytarzach szkolnych i w salach nie trzeba nosić maseczek. Co najważniejsze, duński rząd nie zauważył wzrostu liczby zakażeń po przywróceniu tradycyjnego nauczania. Takie same zasady dotyczą nauki w Szwecji. Choć eksperci uważają, że jak najszybciej należy wprowadzić nakaz noszenia maseczek w szkołach.

Powrót do szkoły po wakacjach - wytyczne w Wielkiej Brytanii

Jak wygląda rok szkolny 2020/2021 w Wielkiej Brytanii? Wytyczne Ministerstwa Edukacji w Wielkiej Brytanii, dotyczące ponownego otwarcia szkół, zawierają informację zachęcającą do noszenia masek na twarzy. Oficjalnie maseczki w szkołach nie zostały wprowadzone obowiązkowo. Zasady bezpiecznej pracy w placówkach oświatowych, opiekuńczych i socjalnych, zostały opublikowane na oficjalnej stronie internetowej ministerstwa edukacji narodowej. Zaznaczono, że frekwencja w szkole i na uczelni jest bardzo ważna. Chodzi o postępy w nauce, dobre samopoczucie i całościowy rozwój intelektualny. Tamtejszy rząd określił dokładny program nauczania. 

Powrót do szkoły 2020/2021 - Czechy, Rumunia, Mołdawia

Powrót do szkół w Czechach nastąpi 1 września. Tamtejszy minister edukacji, Robert Plaga, powiedział, że należy zwrócić uwagę na dezynfekcję rąk i lepszą wentylację na korytarzach i w salach lekcyjnych. Na tę chwilę nie ma obowiązku noszenia maseczek w placówkach. W Rumunii, tak jak w Polsce, wprowadzono zielone, żółte i czerwone strefy. W przypadku tych ostatnich lekcje będą odbywać się online. W Mołdawii natomiast, szacuje się, że 65 procent szkół jest gotowych na otwarcie. Wprowadzono zasadę: jedno dziecko na ławkę i 1,5-metrowa przestrzeń między ławkami.