Mandaty 2019: rewolucja na drogach, ale nie tylko kierowcy muszą mieć się na baczności!

2018-11-15 11:30
Dzien bez samochodu
Autor: East News / ARKADIUSZ ZIOLEK

Co zmieni się w 2019? Za co otrzymamy mandat? Jakie kary wzrosną? Czeka nas prawdziwa rewolucja na drogach i nie tylko! Dowiedzcie się więcej na ESKA.pl 

Rok 2019 przyniesie wiele ważnych zmian. Zwiększy się liczba niedziel niehandlowych, niektórzy z nas mogą liczyć również na podwyżki. W życie wejdą też nowe przepisy dotyczące mandatów i to nie tylko tych drogowych. Czego mogą spodziewać się kierowcy, a na co powinien uważać każdy z nas? Jakie nowe uprawnienia otrzymają strażnicy miejscy? Na ESKA.pl zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje.

Mandaty dla kierowców 2019 - co zmienia się w przepisach? 

Od 2019 roku w życie wejdą przepisy, które ograniczą 'jazdę na zderzaku'. Za niezachowanie właściwego odstępu między autami będziemy mogli otrzymać mandat. Dobrą wiadomością jest to, że wydłuży się termin płatności mandatu zaocznego. Obecnie wynosi on 7 dni. Od 2019 będziemy mieć na to 14!

Mandaty 2018/2019 - zmiany nie tylko dla kierowców! 

W życie wchodzą zmiany, które mają za zadanie rozszerzyć kompetencje straży miejskiej. Strażnicy będą mogli od teraz kontrolować dym, który wydostaje się z kominów naszych domów, sprawdzać czym Polacy palą w piecach i wystawiać mandaty. Zakazane jest spalanie w domowym piecu mułu węglowego bądź flotokoncentratu oraz palenie wszelkiego rodzaju śmieciami, jak np. plastikowe butelki. Karę otrzymamy również, gdy nasza instalacja nie spełnia wymogów nowej ustawy antysmogowej. Ustalono również oficjalnie, że kradzież od 500 zł w górę zmienia się z wykroczenia w przestępstwo. Kwota ta będzie stała, a nowelizacja w życie weszła już 15.11.2018.

Najnowsze