Mandat za klimatyzację na postoju. Ile grozi za TAKIE schładzanie auta?

2020-07-16 13:15
Mandat za klimatyzację na postoju. Ile grozi za TAKIE schładzanie auta?
Autor: Pawel Skraba/REPORTER / EAST NEWS Mandat za klimatyzację na postoju. Ile grozi za TAKIE schładzanie auta?

Lipiec nie należy do najcieplejszych, ale meteorolodzy uspokajają, że lada chwila upały uderzą z podwójną siłą. Ciepło ma zrobić się dosłownie we wszystkich regionach kraju. Gdy temperatury osiągną 30 stopni Celsjusza, ratunkiem i wybawieniem kierowców, ale też pasażerów, będzie klimatyzacja. Są jednak sytuacje, kiedy nie możemy jej używać. Za schładzanie pojazdu w nieodpowiedni sposób grozi wysoka kara. Przekonajcie się sami już teraz na ESKA.pl.

Mandat za używanie klimatyzacji może zaskoczyć wiele osób. Pojawią się pytania: dlaczego i jak to możliwe? Szczególnie zszokowani mogą być ci kierowcy, do których w pewnym momencie podejdzie policjant i postanowi ukarać mandatem. Dość wysokim, jednak w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, wciąż porównywalnie niskim. Taka sytuacja ma miejsce coraz częściej, a największe upały dopiero przed nami. Długoterminowe prognozy pogody jasno wskazują, że pod koniec miesiąca termometr pokaże od 26 do 30 stopni Celsjusza w cieniu. Z prawdziwym latem mamy mieć do czynienia do końca sierpnia i wtedy właśnie każdy, kto wejdzie do nagrzanego samochodu będzie marzył o schłodzeniu jego wnętrza. Tym bardziej warto pamiętać, że grozi mandat za złe używanie klimatyzacji, ponieważ już praktycznie większość pojazdów na polskich drogach wyposażonych jest w klimę. 

Zobacz: Halloween w Polsce zakazane? Koniec z cukierek albo psikus?

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?

Mandat za klimatyzację - za co, przepisy

Każdy, kto ma klimatyzację w swoim samochodzie, bez chwili zastanowienia korzysta z klimatyzacji a wszystko po to, by jak najszybciej obniżyć temperaturę w swojej kabinie. Należy jednak obchodzić się z nią z rozwagą. Nie chodzi tylko o to, że nasz rozgrzany organizm momentalnie otrzymuję dawkę chłodnego powietrza, co może być niekorzystne dla naszego zdrowia, ale również o mandat.

Policja ma prawo ukarać kierowcę, który używa klimatyzacji w zaparkowanym samochodzie, czy też ogólnie w pojeździe, który nie jest włączony do ruchu. Powodem jest... włączony silnik, a jak wiadomo, klima bez odpalenia pojazdu nie będzie działać. Policjanci, co roku zaznaczają i przypominają przepisy, a dokładniej paragraf, z którego wynika "wlepianie" mandatów w tej kwestii. Mowa o art. 60 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

  • 1) Zabrania się oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu; 
  • 2) Zabrania się używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem; 
  • 3) Zabrania się pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze; 

Silnik w zaparkowanym samochodzie musi być zgaszony przed upływem 60 sekund, a wszystko ze względu na powodowanie nadmiernej emisji spalin. 

Krajowa „ósemka”. Kierowca białoruskiego tira wyprzedzał na skrzyżowaniu, nagrała go kamera grupy Speed

Mandat za klimatyzację na postoju - wysokość, ile pieniędzy?

Silnik zaparkowanego samochodu nie może pracować dłużej niż 60 sekund i jeśli policja przyłapie kierowcę na przekroczeniu tego czasu, to wtedy ma prawo ukarać go mandatem. Mandaty za klimatyzację w samochodzie, a dokładniej za pracę silnika podczas, gdy pojazd jest zaparkowany, według wielu kierowców są zbyt wysokie. Jednak, jeśli spojrzymy na to, jak wygląda sytuacja w innych krajach, to na pewno zmienicie zdanie. W Polsce policja może ukarać was grzywną w wysokości od 100-300 złotych, a we Włoszech za ten sam czyn od 218 do 435 euro. Porównywalnie tyle samo co w Polsce zapłacimy np. w Szwajcarii. Wolnościowo do tego tematu podchodzi Holandia. W tym państwie możecie mieć włączony silnik w zaparkowanym samochodzie całą dobę. Mandatu nie otrzymacie. 

Ciekawostką niech będzie to, że we Włoszech możecie otrzymać również mandat za jazdę na tzw. zimny łokieć. Wystawianie łokcia, zgodnie z tamtejszym taryfikatorem jest karane mandatem w wysokości od 40-168 euro. Taka sama sytuacja ma miejsce w Hiszpanii.  

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze