Lany Poniedziałek

i

Autor: Pixabay Lany Poniedziałek to inaczej śmigus-dyngus

Lany Poniedziałek 2022 - jak wygląda śmigus-dyngus w innych krajach?

2022-04-18 12:53

Czy tylko Polacy oblewają się wodą w poniedziałek wielkanocny? Okazuje się, że nie! Kilka państw również świętuje śmigusa-dyngusa, tylko pod inną nazwą lub odrobinę inaczej niż w Polsce. Który kraj przejął ten słowiański zwyczaj?

Lany Poniedziałek to dzień na który czeka wiele osób. Tradycja polewana się wodą w dzień po Wielkiej Nocy towarzyszy nam praktycznie od małego. Co ciekawe, kiedyś Śmigus i Dyngus to były całkowicie dwa różne zwyczaje. Z czasem jednak połączyły się w jedną nazwę. Współczesny lany poniedziałek różni się od pierwotnej tradycji. Kiedyś ten dzień wyglądał zupełnie inaczej. Nie polewano wodą wszystkich dla żartu i zabawy, tylko w celu oczyszczenia od chorób i grzechów. Śmigus-dyngus miał również uczcić nadejście wiosny, a nawet panowało przekonanie, że jak nie poleje się wodą dziewczyny, to nie znajdzie męża i skończy samotnie. Dlatego wiele kobiet walczyło, aby to właśnie je oblano tego dnia. Dzisiaj to wygląda zupełnie inaczej, ponieważ oblewamy się wszyscy bez względu na płeć. A jak jest w innych krajach?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Lany Poniedziałek 2022 - co oznacza śmigus-dyngus? Dlaczego oblewamy się wodą?

JAK OSZCZĘDZAĆ PALIWO? Zasady eco drivingu | ESKA XD - Prosto z salonu #45

Czy lany poniedziałek obchodzony jest w innych krajach?

Okazuje się, że nie tylko Polacy mają w zwyczaju polewanie się wodą. Podobna tradycja jest na Morawach (oblevacka lub szmigrust) oraz na Słowacji, gdzie występuje pod nazwami oblevacka i kupacka. Węgrzy również przejęli ten słowiański zwyczaj i do dziś oblewają damy wodą (tak jak kiedyś), a nawet perfumami! Inaczej sprawa wygląda w Meksyku, ponieważ tam również obchodzi się śmigusa-dyngusa, ale w Wielką Sobotę, a nie tak jak u nas w poniedziałek wielkanocny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Filmy na Wielkanoc 2022 - co obejrzeć w święta? Najlepsze propozycje