Komputer, który czyta w myślach? To możliwe! Kiedy trafi do sprzedaży?

i

Autor: Canva.com Komputer, który czyta w myślach? To możliwe! Kiedy trafi do sprzedaży?

Komputer, który czyta w myślach? To możliwe! Kiedy trafi do sprzedaży?

2020-10-06 15:29

Technologia, którą do tej pory mogliśmy oglądać tylko w filmach sci-fi, zaczyna powoli pojawiać się w naszym codziennym życiu. Co prawda, niektórzy czekają cały czas na kultowe deskolotki, z Powrotu do przyszłości, ale okazuje się, że prędzej doczekamy się komputera, który… czyta nam w myślach. Naukowcy nie pozostawiają złudzeń, że to jest możliwe! Jak ma działać innowacyjny komputer? Kiedy trafi do sprzedaży? Szczegóły poznacie na ESKA.pl.

Każdy pamięta kultowy już film Powrót do przyszłości, kiedy to w 2015 roku pojawiły się latające samochody, deskolotki, a także inteligentny dom, który rozpoznaje nas za pomocą siatkówki oka, czy odcisku palca. Oczywiście w dzisiejszych czasach taka technologia jest dostępna do zamontowania w naszych mieszkaniach, ale kwota, którą trzeba zapłacić zwala z nóg. Ostatnio okazało się, że komputer będzie mógł nam czytać w myślach. To najnowsze doniesienia od naukowców z Uniwersytetu Helsińskiego. Jak działa taki komputer? Kiedy będzie można go kupić?

ESKA XD #004

Jak działa komputer, który czyta w myślach?

Uczestnicy badania na Uniwersytecie Helsińskim byli podłączeni do elektroencefalografu. Osoby, które przechodziły test, oglądały obrazy, a EEG przesyłał dane diagnostyczne do sieci neuronowej. Algorytm sprawdzał, czy dana fotografia, którą wybrał móżg, odpowiadała temu, o czym myślała dana osoba. Sieć neuronów, mogła wtedy zaadaptować przewidywania dotyczące twarzy, o której uczestnik badania myślał i wygenerować obraz. Naukowcy twierdzą, że badania pomogą w lepszym zrozumieniu tego, co i w jaki sposób postrzegają ludzie. 

Kiedy komputer będzie dostępny w sprzedaży?

Komputer, który czyta w myślach do ogólnodostępnej sprzedaży nie trafi tak szybko, o ile w ogóle. Na chwilę obecną trwają zaawansowane badania nad algorytmet, o których naukowcy będą sukcesywnie informować.