Szkoła

i

Autor: Unsplash

Jodek potasu w szkołach - dlaczego ma być rozdawany? Jak działa?

2022-09-28 13:57

W szkołach mogą być rozdawane tabletki z jodkiem potasu. Dyrektorzy placówek przygotowywani są do ewentualnego użycia ich w sytuacji zagrożenia. Na dystrybucję ich będą mieli sześć godzin od ogłoszenia alarmu. Dlaczego w szkołach ma być rozdawany jodek potasu? Czy jest szkodliwy?

Jodek potasu w szkołach - dlaczego? Czy dzieci mogą zażywać jodek potasu? Coraz częściej dyrektorzy szkół otrzymują od gmin polecenia do dystrybucji tabletek jodku potasu w razie zagrożenia radiacyjnego. Przedstawiciele szkół coraz częściej uczestniczą w spotkaniach z samorządowcami, którzy zobowiązują ich do rozdawania tabletek z jodkiem potasu, chroniących przed efektami promieniowania. Przygotowanie do ewentualnego użycia jodku potasu jest związane z sytuacją na Ukrainie i walkami toczącymi się nieopodal Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która jest ostrzeliwana przez Rosjan. Minister Michał Dworczyk podkreśla, że eksperci nie wskazują na znaczny wzrost zagrożenia radiacyjnego, a przygotowanie tabletek to tylko standardowa procedura.

Dobry start: do kiedy można składać wniosek o wyprawkę na rok szkolny 2022/23?

NAJGORSZY PRZEDMIOT NA ŚWIECIE - Kasia Węsierska o WF-ie | ESKA XD - Fit vlog #57

Jodek potasu - co to jest?

Czym jest jodek potasu? To substancja blokująca wchłanianie radioaktywnego jodu-131. Środek chroni przed promieniowaniem i podaje się go w sytuacji zagrożenia radiologicznego. Jodek potasu chroni między innymi przed wystąpieniem chorób nowotworowych będących konsekwencją wystawienia na promieniowanie. Jodek potasu był używany przez dziesięciolecia, aby chronić ludzi przed skutkami awarii jądrowych.

Kalendarz szkolny 2022/2023. Kiedy są ferie i wakacje? Ile potrwa rok szkolny?

Jodek potasu w szkołach

Dyrektorzy polskich szkół są przygotowywani do ewentualnego użycia jodku potasu ze względu na to, że jakiekolwiek potencjalne uderzenie w elektrownię mogłoby doprowadzić do awarii i skażenia radioaktywnego, co wiązałoby się z powstaniem chmury radioaktywnej, która następnie mogłaby przejść do Polski. W przypadku wystąpienia alarmu mają sześć godzin na ich podanie. Rodzice uczniów otrzymują odpowiednie deklaracje do podpisania i wyrażenia zgody na zastosowanie tabletek u swoich pociech. 

Sonda
jodek potasu - czy powinien być rozdawany w szkołach w przypadku zagrożenia?