Ida Nowakowska

i

Autor: YouTube/Eurovision Song Contest

Jest stanowisko Eurowizji w sprawie polskiego jury! Skandal na międzynarodową skalę?

2022-05-20 12:32

Eurowizja 2022 za nami, jednak o skandalu, w który zamieszani są członkowie polskiego jury, wciąż jest głośno. Europejska Unia Nadawców wydała oficjalny komunikat, za pośrednictwem którego poinformowała, które kraje zostały posądzone o stronnicze głosowanie. W związku z takim podejrzeniem głosy Polski zostały unieważnione.

Eurowizja 2022 - głosy Polski oficjalnie unieważnione. Taką informację przekazali przedstawiciele Europejskiej Unii Nadawców. O skandalu, w który początkowo nieoficjalnie zamieszani mieli być członkowie polskiego jury, zrobiło się głośno w trakcie wielkiego finału 66. Konkursu Piosenki Eurowizji. W trakcie trwania imprezy EBU wydało oświadczenie dotyczące unieważnienia głosów z aż sześciu państw. Fani szybko wpadli na trop, że może chodzić o Polskę. Choć punkty z naszego kraju przedstawiła oczywiście Ida Nowakowska, przez kilka dni tajemnicą pozostawało, kto zasiadał w polskim jury. Wszystko stało się jasne, gdy Telewizja Polska przesłała oficjalne oświadczenie Pudelkowi, oficjalnie ujawniając skład jury. Teraz na temat międzynarodowego skandalu wypowiedzieli się przedstawiciele Europejskiej Unii Nadawców. Wyjaśnili, o co dokładnie chodziło.

TVP odpowiada na zarzuty o SFAŁSZOWANE głosowanie. Podali skład polskiego jury!

Sonda
Eurowizja 2022 - czy jesteś zadowolony z wyników?

EBU o skandalu na Eurowizji

Choć TVP zapewnia, że żadne stronnicze głosowanie nie miało miejsca, Europejska Unia Nadawców jest innego zdania. Na oficjalnej stronie internetowej Eurowizji pojawiło się oświadczenie, w którym oficjalnie wymieniona została właśnie Polska.

W drugim półfinale zauważono, że cztery z sześciu składów jurorskich umieściły pięć innych krajów w swojej pierwszej piątce (biorąc pod uwagę, że nie mogły głosować na siebie), jedno jury zagłosowało na te same kraje w swojej pierwszej szóstce, a ostatni ze składów jurorskich umieścił cztery inne kraje w TOP4, a piąty w TOP7. Cztery z sześciu otrzymały przynajmniej jeden raz 12 punktów, co jest maksymalną notą, jaką można przyznać. Jak określono w Regulaminie Konkursu Piosenki Eurowizji oraz w oficjalnych instrukcjach głosowania w Konkursie, jeśli głosy jury wykazują nieregularne wzorce głosowania (co może zostać wykryte przez ogólnoeuropejskiego partnera głosowania i potwierdzone przez Independent Voting Monitor), Kierownik Wykonawczy ma prawo usunąć głosy i zastąpić je zastępczym wynikiem sumarycznym obliczonym automatycznie w celu ustalenia ostatecznego wyniku krajów w II półfinale - wyjaśniono.

Przypomnimy, że jurorami wyznaczonymi do głosowania byli: Krystyna Giżowska, Aleksandra Szwed, Dagmara Jaworska, Andrzej Jaworski oraz Mikołaj Gąsiewski, a tak prezentował się ułożony przez nich ranking półfinału:

  1. San Marino - 12 punktów
  2. Azerbejdżan - 10 punktów
  3. Rumunia - 8 punktów
  4. Czarnogóra - 7 punktów
  5. Szwecja - 6 punktów
  6. Finlandia - 5 punktów
  7. Gruzja - 4 punkty
  8. Estonia - 3 punkty
  9. Serbia - 2 punkty
  10. Australia - 1 punkt