ZDROWIE

Jak działa magnez i w jakich produktach jest go najwięcej?

2024-04-16 11:06

Wzmacnia serce, koi nerwy, zapobiega migrenom i bezsenności, dodaje energii. Magnez to jeden z tych wszechstronnych pierwiastków, bez których nasz organizm nie mógłby pracować prawidłowo. Jak rozpoznać, że mamy go za mało, jakie pokarmy są dobrym źródłem magnezu i kiedy należy go suplementować? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Poradnik Zdrowie: wpływ magnezu na organizm

Nie bez powodu magnez nazywany jest pierwiastkiem życia. Odgrywa kluczową rolę w pracy układu krwionośnego, mięśniowego i nerwowego, a także istotnie wspiera prawidłową pracę układu immunologicznego. Magnez uczestniczy w kilkuset procesach wewnątrzustrojowych. Jako jeden z czterech kluczowych elektrolitów dba o prawidłową pracę serca, reguluje gospodarkę wodną, gospodarkę hormonalną, temperaturę ciała oraz ciśnienie. Choć na sklepowych półkach ne brakuje zdrowych produktów będących naturalnym źródłem magnezu, to często w naszej diecie jest go za mało. Poza monotonnym jadłospisem, na niedobór magnezu wpływa też stres, zmęczenie, niezdrowy tryb życia oraz zaburzone wchłanianie tego pierwiastka.

Po czym poznać, że w organizmie brakuje magnezu?

Istnieją objawy, które mogą świadczyć o tym, że ilość magnezu przyjmowana wraz z pożywieniem jest niewystarczająca. Jednym z najczęstszych i najbardziej charakterystycznych objawów jest drganie mięśni powiek i mięśni twarzy. Ponadto, często pojawia się też mrowienie kończyn i bolesne skurcze łydek. Osoby cierpiące na niedobór magnezu mają bóle i zawroty głowy, obniżony nastrój, czują się osłabione i cierpią na problemy ze snem.

Jeżeli ten stan utrzymuje się przez dłuższy czas, może doprowadzić do rozwoju poważnych schorzeń przewlekłych, jak np. depresja, arytmia serca, miażdżyca, astma oskrzelowa, nadciśnienie, insulinooporność oraz cukrzyca typu II.

Źródła magnezu w diecie

Magnez występuje w wielu popularnych produktach spożywczych - prowadzenie zdrowej, zróżnicowanej diety może uchronić nas przed niedoborem tego pierwiastka. Doskonałym źródłem magnezu są ryby i owoce morza, żółte sery, jaja, orzechy i pestki, pieczywo pełnoziarniste, ryż i kasze, banany, natka pietruszki, szpinak, banany, kakao oraz gorzka czekolada.

Kiedy sięgnąć po suplementację magnezu?

U dorosłych kobiet dzienne zapotrzebowanie na magnez wynosi 300-320 mg, a u mężczyzn 400-420 mg. W zależności od trybu życia, przyjmowanych leków oraz ogólnego stanu zdrowia, potrzeba ta może wzrastać. Kobiety w ciąży powinny zwiększyć dzienną dawkę nawet do 400 mg.

Zdarza się, że mimo prowadzenia zdrowej i zróżnicowanej diety, w naszym organizmie jest zbyt mało magnezu. Powodem takiej sytuacji mogą być np. choroby immunologiczne, w wyniku których wchłanianie magnezu jest zaburzone. Magnez powinny suplementować osoby cierpiące na tężyczkę, chorzy na depresję, sportowcy i amatorzy aktywnego trybu życia, a także każdy, kto żyje w stresie, ma problemy ze snem i czuje się przemęczony. Codzienne przyjmowanie magnezu wraz z posiłkiem znacząco poprawi samopoczucie. Warto co jakiś czas sprawdzać poziom tego pierwiastka, wykonując cykliczne badania krwi.