Wbrew pozorom, porcelana to bardzo trwałe i wytrzymałe tworzywo, które zachowuje swoje właściwości przez wiele lat. Wyroby z porcelany cechuje duża wytrzymałość na zarysowania i pęknięcia. Przy odpowiednim użytkowaniu i pielęgnacji porcelana zawsze będzie się prezentować doskonale. Nie chowaj jej na wyjątkowe okazje. Zobacz, jak postępować z porcelaną, żeby zachowała swoje właściwości i wspaniały, szlachetny wygląd.
Jak prawidłowo czyścić i pielęgnować wyroby z porcelany?
Porcelana to tworzywo, które nie lubi mocnego szorowania. Żeby do tego nie dopuścić, warto myć porcelanowe naczynia od razu po użyciu. Dekoracyjne naczynia najlepiej czyścić ciepłą wodą z mydłem lub delikatnymi detergentami. Środki o intensywnym działaniu, proszki do szorowania i mleczka czyszczące mogą zmyć wzory na porcelanie, a do tego widocznie zarysują jej szkliwo.
Twoje porcelanowe naczynia są bardzo zabrudzone? Wyczyść je mokrą ściereczką nasączoną sodą oczyszczoną. To nieinwazyjny i skuteczny sposób na to, by porcelana wyglądała nieskazitelnie bez ryzyka uszkodzeń.
Wiele osób zastanawia się, czy porcelanę można myć w zmywarce. Współczesne wyroby z porcelany są przystosowane do automatycznego mycia, jednak warto stosować tę metodę w ostateczności. Pod żadnym pozorem nie myj w zmywarce delikatnych, zabytkowych naczyń porcelanowych. Istnieje duże ryzyko, że wiekowe wyroby potłuką się w trakcie mycia.
Pielęgnacja zabytkowej porcelany
Porcelana z długą historią wymaga szczególnej pielęgnacji i ostrożności. Cenne, zabytkowe wyroby należy przechowywać w suchym miejscu, z dala od chłodnych i gorących temperatur oraz wilgoci. Wiekowa porcelana powinna być chroniona przed światłem słonecznym - w przeciwnym razie promienie mogą spowodować blaknięcie zdobień i ornamentów. Ustawiaj przedmioty ostrożnie, aby uniknąć zarysowań i otarć. Upewnij się też, że zabytkowe wyroby z porcelany są wyeksponowane bezpieczny i stabilny sposób.
Nie bój się sięgać po historyczne naczynia na co dzień. Dzięki naszym poradom na pewno nic im się nie stanie.