Hania Derej w elektronicznej odsłonie swojej twórczości na nowym albumie OVER THE WORLD WE KNOW

i

Autor: Hania Derej, fot. Bartek Glasek

Nowości muzyczne

Hania Derej w elektronicznej odsłonie swojej twórczości na nowym albumie "OVER THE WORLD WE KNOW"

2025-05-07 19:39

Kosmiczne przestrzenie i syntezatorowe brzmienia to kolejna odsłona twórczości Hani Derej, dotychczas znanej m.in. jako kompozytorki i pianistki jazzowej. Artystka prezentuje swój najnowszy, elektroniczny album "OVER THE WORLD WE KNOW".

Spis treści

  1. Wewnętrzna wolność
  2. Muzyka była ratunkiem
  3. Kim jest Hania Derej?

Hania Derej, mająca na swoim koncie kilka albumów w stylu muzyki ilustracyjnej, neoklasycznej i jazzowej, tym razem na fundamencie dotychczasowych muzycznych doświadczeń, prezentuje elektroniczne brzmienia na albumie "OVER THE WORLD WE KNOW".

ESKA_Córka wyjawiła prawdę na temat Wodeckiego. Tego chyba nikt się nie spodziewał!

Wewnętrzna wolność

Wszystko zaczęło się podczas pandemii. Dni zlewały się ze sobą, a ja siedziałam zamknięta w swoim pokoju. Żeby uatrakcyjnić sobie ten czas, stworzyłam małe studio i zaczęłam uczyć się obsługiwać programów muzycznych. W ten sposób odkryłam syntezatorowe, wirtualne brzmienia, co mnie niesamowicie zainspirowało. Podobało mi się to, że byłam w tym bardzo niezależna i nie potrzebowałam niczyjej pomocy, bo to ja miałam wpływ podczas produkcji na końcowy efekt. W ten sposób stworzyłam muzyczną przestrzeń pełną nowych dla mnie dźwięków, w której czułam się bardzo komfortowo. Dała mi wewnętrzną wolność, której wtedy potrzebowałam, nawet jeśli fizycznie tkwiłam między czterema ścianami

- opowiada Hania Derej.

"OVER THE WORLD WE KNOW" to album o podróżowaniu w głąb naszej wyobraźni i odkrywaniu nowych dźwięków, o patrzeniu poza to, co znamy. To opowieść o wyobrażaniu sobie nieskończonych możliwości i patrzeniu z innych perspektyw.

Muzyka była ratunkiem

Dla mnie w tamtym okresie ta muzyka była ratunkiem i sposobem na przetrwanie czasu, który był inny niż to, co dotychczas znaliśmy. Jest tak wiele rzeczy, których możemy nigdy nie zrozumieć, ale zawsze możemy marzyć

 - mówi artystka.

Jacek Brun pisze o albumie na łamach niemieckiego portalu "Jazz Fun":

Nowy album Hanny Derej po raz kolejny potwierdza jej klasę jako kompozytorki i muzycznej wizjonerki. Artystka tworzy swój własny świat dźwięków, charakteryzujący się fuzją faktur i złożonymi strukturami rytmicznymi. Nawet jeśli utworu nie da się jednoznacznie zaklasyfikować jako jazz, to czerpie on z estetyki jazzu, muzyki elektronicznej, ambientu i brzmień eksperymentalnych. Interpretacje są zarówno artystycznie, jak i dźwiękowo fascynujące i przekonujące. Wydaje się, jakby Derej szukała w swojej muzyce uniwersalnej odpowiedzi na fundamentalne pytania — bez narzucania słuchaczowi sztywnej interpretacji. Tej muzyki po prostu trzeba posłuchać.

Kim jest Hania Derej?

Hania Derej — pianistka, kompozytorka i dyrygentka. Studentka dyrygentury symfonicznej na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz kompozycji i aranżacji jazzowej w Conservatorium van Amsterdam. Młoda artystka jest autorką ponad 120 kompozycji, z których część została zarejestrowana na ośmiu płytach m.in. w studio nagraniowym Polskiego Radia w Katowicach. Hania Derej tworzy muzykę w różnych stylach, w tym z gatunku muzyki ilustracyjnej, jazzowej, kameralnej, filmowej czy też elektronicznej.

Jest laureatką nagród kompozytorskich i wykonawczych, w tym m.in.: Nagroda TRYTON dla największej osobowości artystycznej festiwalu FAMA 2024 w Świnoujściu, Nagroda specjalna za kompozycje i aranżacje jazzowe w ramach Junior Jazz Festiwal 2023 w Wadowicach, czy też Nagrody Młody Kompozytor 2023 ufundowana przez Związek Kompozytorów Polskich w Warszawie podczas Międzynarodowego Forum Pianistycznego Bieszczady bez granic. W ramach wspomnianego Forum pianistycznego została także laureatką takich nagród pianistycznych, jak: wyróżnienie za wykonanie koncertu z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej oraz koncertu z Lwowską Orkiestrą Kameralną „Akademia”.

Jako dyrygentka, miała okazję dyrygować na koncertach m.in. Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Elbląską Orkiestrą Kameralną (Nagroda Specjalna w ramach Elbląg Music Masterclass 2022), Lwowską Orkiestrą Kameralną „Akademia”, Europejską Fames Orchestra (Macedonia), Seinajoki Chamber Orchestra (Finlandia) oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Morawskiej w Czechach.

Stypendystka Rafał Brzoska Foundation, Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie i Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury, Marti Keuning Eckhardt Foundation (Holandia) oraz laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Bielsko-Biała.

Ostatnia płyta artystki — Evacuation, nagrana jako Hania Derej Quintet, została wydana pod szyldem holenderskiej wytwórni ZenneZ Records. W ankiecie JAZZTOP2024 krytyków muzycznych magazynu Jazz Forum, Hania Derej zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Nowa nadzieja i piąte miejsce w kategorii Nowa nadzieja – zespół jako Hania Derej Quintet oraz punktowane miejsce w kategorii Fortepian.

Hania Derej uczestniczy również w licznych europejskich projektach muzycznych:

  • FAMES Orchestra w Macedonii – specjalistyczne warsztaty muzyczne i koncerty,
  • rezydencje artystyczne The Playground Residence w Niemczech i Holandii,
  • International Jazz Platform w Norwegii, Holandii i Polsce.

Zakwalifikowała się również i brała udział w programach biznesu muzycznego, takich jak Music Export Academy (Polska), Global Conservatory (Holandia) czy Eastern European Music Academy (Ukraina).

W ramach Music Export Poland jako delegatka uczestniczy w międzynarodowych misjach artystycznych i networkingowych – Iceland Airways networking mission w Islandii (Reykjavik), ESNS Showcase Festival & Conference – w Holandii oraz Jazzahead 2025 w Bremen (Niemcy).

Sonda
Czy interesujesz się muzyką?