Hania Derej w elektronicznej odsłonie swojej twórczości na nowym albumie "OVER THE WORLD WE KNOW"

2025-05-07 19:39

Kosmiczne przestrzenie i syntezatorowe brzmienia to kolejna odsłona twórczości Hani Derej, dotychczas znanej m.in. jako kompozytorki i pianistki jazzowej. Artystka prezentuje swój najnowszy, elektroniczny album "OVER THE WORLD WE KNOW".

Hania Derej w elektronicznej odsłonie swojej twórczości na nowym albumie OVER THE WORLD WE KNOW

i

Autor: Hania Derej, Bartek Glasek/ Materiały prasowe

Spis treści

  1. Wewnętrzna wolność
  2. Muzyka była ratunkiem
  3. Kim jest Hania Derej?

Hania Derej, mająca na swoim koncie kilka albumów w stylu muzyki ilustracyjnej, neoklasycznej i jazzowej, tym razem na fundamencie dotychczasowych muzycznych doświadczeń, prezentuje elektroniczne brzmienia na albumie "OVER THE WORLD WE KNOW".

ESKA_Córka wyjawiła prawdę na temat Wodeckiego. Tego chyba nikt się nie spodziewał!

Wewnętrzna wolność

Wszystko zaczęło się podczas pandemii. Dni zlewały się ze sobą, a ja siedziałam zamknięta w swoim pokoju. Żeby uatrakcyjnić sobie ten czas, stworzyłam małe studio i zaczęłam uczyć się obsługiwać programów muzycznych. W ten sposób odkryłam syntezatorowe, wirtualne brzmienia, co mnie niesamowicie zainspirowało. Podobało mi się to, że byłam w tym bardzo niezależna i nie potrzebowałam niczyjej pomocy, bo to ja miałam wpływ podczas produkcji na końcowy efekt. W ten sposób stworzyłam muzyczną przestrzeń pełną nowych dla mnie dźwięków, w której czułam się bardzo komfortowo. Dała mi wewnętrzną wolność, której wtedy potrzebowałam, nawet jeśli fizycznie tkwiłam między czterema ścianami

- opowiada Hania Derej.

"OVER THE WORLD WE KNOW" to album o podróżowaniu w głąb naszej wyobraźni i odkrywaniu nowych dźwięków, o patrzeniu poza to, co znamy. To opowieść o wyobrażaniu sobie nieskończonych możliwości i patrzeniu z innych perspektyw.

Muzyka była ratunkiem

Dla mnie w tamtym okresie ta muzyka była ratunkiem i sposobem na przetrwanie czasu, który był inny niż to, co dotychczas znaliśmy. Jest tak wiele rzeczy, których możemy nigdy nie zrozumieć, ale zawsze możemy marzyć

 - mówi artystka.

Jacek Brun pisze o albumie na łamach niemieckiego portalu "Jazz Fun":

Nowy album Hanny Derej po raz kolejny potwierdza jej klasę jako kompozytorki i muzycznej wizjonerki. Artystka tworzy swój własny świat dźwięków, charakteryzujący się fuzją faktur i złożonymi strukturami rytmicznymi. Nawet jeśli utworu nie da się jednoznacznie zaklasyfikować jako jazz, to czerpie on z estetyki jazzu, muzyki elektronicznej, ambientu i brzmień eksperymentalnych. Interpretacje są zarówno artystycznie, jak i dźwiękowo fascynujące i przekonujące. Wydaje się, jakby Derej szukała w swojej muzyce uniwersalnej odpowiedzi na fundamentalne pytania — bez narzucania słuchaczowi sztywnej interpretacji. Tej muzyki po prostu trzeba posłuchać.

Kim jest Hania Derej?

Hania Derej — pianistka, kompozytorka i dyrygentka. Studentka dyrygentury symfonicznej na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz kompozycji i aranżacji jazzowej w Conservatorium van Amsterdam. Młoda artystka jest autorką ponad 120 kompozycji, z których część została zarejestrowana na ośmiu płytach m.in. w studio nagraniowym Polskiego Radia w Katowicach. Hania Derej tworzy muzykę w różnych stylach, w tym z gatunku muzyki ilustracyjnej, jazzowej, kameralnej, filmowej czy też elektronicznej.

Jest laureatką nagród kompozytorskich i wykonawczych, w tym m.in.: Nagroda TRYTON dla największej osobowości artystycznej festiwalu FAMA 2024 w Świnoujściu, Nagroda specjalna za kompozycje i aranżacje jazzowe w ramach Junior Jazz Festiwal 2023 w Wadowicach, czy też Nagrody Młody Kompozytor 2023 ufundowana przez Związek Kompozytorów Polskich w Warszawie podczas Międzynarodowego Forum Pianistycznego Bieszczady bez granic. W ramach wspomnianego Forum pianistycznego została także laureatką takich nagród pianistycznych, jak: wyróżnienie za wykonanie koncertu z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej oraz koncertu z Lwowską Orkiestrą Kameralną „Akademia”.

Jako dyrygentka, miała okazję dyrygować na koncertach m.in. Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Elbląską Orkiestrą Kameralną (Nagroda Specjalna w ramach Elbląg Music Masterclass 2022), Lwowską Orkiestrą Kameralną „Akademia”, Europejską Fames Orchestra (Macedonia), Seinajoki Chamber Orchestra (Finlandia) oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Morawskiej w Czechach.

Stypendystka Rafał Brzoska Foundation, Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie i Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury, Marti Keuning Eckhardt Foundation (Holandia) oraz laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Bielsko-Biała.

Ostatnia płyta artystki — Evacuation, nagrana jako Hania Derej Quintet, została wydana pod szyldem holenderskiej wytwórni ZenneZ Records. W ankiecie JAZZTOP2024 krytyków muzycznych magazynu Jazz Forum, Hania Derej zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Nowa nadzieja i piąte miejsce w kategorii Nowa nadzieja – zespół jako Hania Derej Quintet oraz punktowane miejsce w kategorii Fortepian.

Hania Derej uczestniczy również w licznych europejskich projektach muzycznych:

  • FAMES Orchestra w Macedonii – specjalistyczne warsztaty muzyczne i koncerty,
  • rezydencje artystyczne The Playground Residence w Niemczech i Holandii,
  • International Jazz Platform w Norwegii, Holandii i Polsce.

Zakwalifikowała się również i brała udział w programach biznesu muzycznego, takich jak Music Export Academy (Polska), Global Conservatory (Holandia) czy Eastern European Music Academy (Ukraina).

W ramach Music Export Poland jako delegatka uczestniczy w międzynarodowych misjach artystycznych i networkingowych – Iceland Airways networking mission w Islandii (Reykjavik), ESNS Showcase Festival & Conference – w Holandii oraz Jazzahead 2025 w Bremen (Niemcy).

Sonda
Czy interesujesz się muzyką?