Gdzie są grzyby? W tych miejscach jest prawdziwy wysyp

2025-07-15 15:42

Tegoroczny wysyp grzybów rozpoczął się wcześniej - już w czerwcu - dzięki ciepłym nocom i przelotnym opadom. Grzybiarze już zacierają ręce i wyrokują, że jeśli pogoda nagle się nie zmieni, to lato 2025 może być rekordowe pod względem grzybobrania. Jeśli zastanawiacie się, gdzie obecnie jest wysyp grzybów, spieszymy z odpowiedzią.

Gdzie są grzyby? W tych miejscach jest prawdziwy wysyp

i

Autor: Holger Krisp_Creative Commons Attribution 3.0_commons.wikimedia.org

Choć lato 2025 jak na razie nie rozpieszcza tych, którzy marzą o wypoczynku, to deszczowa, chłodna i wilgotna aura z pewnością cieszy grzybiarzy. Sezon grzybowy w Polsce w pełni, a zapaleni grzybiarze zacierają ręce! Choć dokładne przewidywanie obfitości grzybów jest trudne ze względu na zmienne warunki pogodowe, pewne regiony Polski tradycyjnie uchodzą za grzybowe eldorado. Gdzie więc obecnie można liczyć na największe zbiory i jakie gatunki najczęściej wypełniają kosze?

Zobacz także: Ten grzyb smakuje jak kurczak. Polacy go pokochali

Czy warto jeść grzyby?

W tych regionach jest najwięcej grzybów. Sprawdź, jakie okazy możesz znaleźć

Jak wiadomo, na grzybowy urodzaj ogromny wpływ ma pogoda, która obecnie tworzy wielce sprzyjające środowisko do wzrostu leśnych plonów. Na podstawie obserwacji i doniesień grzybiarzy, do regionów z największym potencjałem grzybowym obecnie należą:

  • Pomorze Zachodnie: Lasy Pomorza Zachodniego słyną z bogactwa gatunków grzybów. Ostatnie opady i ciepła pogoda sprzyjają wysypowi. Można tu znaleźć borowiki szlachetne (prawdziwki), koźlarze, pojawiły się także kurki,
  • Warmia i Mazury: Kraina tysiąca jezior to również raj dla grzybiarzy. Rozległe lasy obfitują w borowiki, maślaki i koźlarze,
  • Podkarpacie: Lasy Podkarpacia, szczególnie te położone w górach, oferują bogactwo gatunków grzybów. Można tu znaleźć borowiki, rydze i gąski zielonki,
  • Małopolska: Lasy Małopolski również obfitują w grzyby. Można tu znaleźć borowiki, podgrzybki, kurki i rydze,
  • Lasy Wielkopolski: Można zbierać tu maślaki, borowiki ceglastopore i kurki,
  • Sporo grzybów pojawiło się również w okolicach Złotokłosu (woj. mazowieckie), w powiecie cieszyńskim, Mokrym Lesie w woj. mazowieckim oraz w Kamiennej w woj. świętokrzyskim.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze! Dlatego zbieraj jedynie te grzyby, które doskonale znasz. W przypadku, iż nie masz pewności, że grzyb jest jadalny, lepiej zostawić go w lesie lub sprawdzić to w atlasie grzybów.