Bałtycki kraj na styku Europy Wschodniej i Skandynawii to nie tylko słynne e-państwo, ale też miejsce o bogatej historii, unikalnej kulturze i zaskakujących tradycjach. Estonia ma naprawdę wiele do zaoferowania, a jej innowacyjność, jak na kraj mniej ludny od Warszawy czy Pragi, budzi podziw. Odkryj 10 ciekawostek, które mogą zmienić postrzeganie tego bałtyckiego klejnotu.
Estonia - ciekawostki historyczne
1. Choć formalnie "Estonia" nigdy nie należała do terytorium Polski, w XVI wieku - w wyniku podziału Inflantów - Polska i Wielkie Księstwo Litewskie otrzymały ziemie dzisiejszych państw bałtyckich. Wraz z unią lubelską, południowe krańce obecnej Estonii znalazły się na pewien czas w granicach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Potem przeszły w ręce Szwedów.
2. Współcześnie Estonia aspiruje do grona państw nordyckich. Jako dawne ziemie szwedzkie zachowała się licząca mniej niż 1000 osób mniejszość Estońskich Szwedów. Język narodowy kraju należy do wspólnej grupy z językiem fińskim, zupełnie różniąc się od języków Litwy i Łotwy oraz pozostałych państw nordyckich. Nazwa stolicy "Tallinn" oznacza natomiast "Duńskie Miasto".
3. Estonia była jednym z pierwszych miejsc, które przyjęły protestantyzm w wyniku XVI-wiecznej reformacji. Współcześnie kraj należy do najmniej religijnych w Europie. Według oficjalnego cenzusu, 58% mieszkańców nie przynależy do żadnego wyznania, a dominującymi religiami pozostają luteranizm (8%) i popularne wśród rosyjskiej mniejszości prawosławie (16%).
Estońskie innowacje
4. Najpopularniejszym wynalazkiem w historii kraju jest komunikator internetowy Skype, który oficjalnie ruszył w 2004 roku. Jego twórcami byli Duńczyk, Szwed oraz grupa estońskich programistów z Tallinna. Rewolucyjne narzędzie do rozmów przez kamerkę internetową zyskało popularność na całym świecie. Zamknięcie Skype'a nastąpiło w maju 2025 roku.
5. Estonia należy do najbardziej scyfryzowanych państw świata. Po odzyskaniu niepodległości, w drugiej połowie lat 90. projekt "Tygrysi skok" miał na celu masową edukację społeczeństwa w zakresie korzystania z Internetu. W 2007 roku Estonia stała się pierwszym państwem, które umożliwiło głosowanie internetowe w wyborach do parlamentu, a aktualnie ponad 95% usług administracyjnych jest świadczone online.
6. Jedną z najsłynniejszych estońskich marek jest Kalev. Producent słodyczy powstał już w 1806 roku, choć tradycja wyrobów z marcepanu w Estonii sięga aż końcówki średniowiecza. W okresie 20-lecia międzywojennego słynna marka cukiernicza odpowiadała za ok. 80% produkcji słodkości w kraju.
Zobacz też: Rodzinne wakacje w Południowym Tyrolu. Idealne miejsce dla małych odkrywców i dorosłych marzycieli
Estonia - ciekawostki o kulturze
7. Jednym z najpopularniejszych przysmaków jest kiszona kapusta. Podaje się ją chociażby z jęczmieniem i smażoną wieprzowiną jako mulgikapsas. Polakom mogłaby też spodobać się estońska odsłona kaszanki, a jak na kraj nadbałtycki przystało - w kuchni nie brakuje ryb.
8. Charakterystycznym zwyczajem, który przetrwał z biegiem lat, jest święto Mardipäev. Wypada 10 listopada i ma zamknąć sezon rolny, zapowiadając nadejście zimy. Kultywujący tę tradycję mieszkańcy przebierają się w zwierzęce stroje i śpiewając, chodzą od domu do domu z życzeniami szczęścia.
9. Estonia posiada jedną z największych na świecie kolekcji pieśni ludowych. Ze względu na śpiewanie tradycyjnych melodii podczas protestów na przełomie lat 80. i 90., odzyskanie niepodległości od ZSRR przez kraje bałtyckie zyskało miano "śpiewającej rewolucji".
10. W 2001 roku Estonia stała się pierwszym państwem byłego bloku wschodniego, które wygrało finał Eurowizji. Tegorocznym reprezentantem był najpopularniejszy estoński raper Tommy Cash. Jego viralowy hit "Espresso macchiato" zajął trzecie miejsce, co stanowi drugi najlepszy rezultat Estonii w konkursie.
Zobacz też: Tommy Cash w Polsce 2025. Finalista Eurowizji wystąpi w naszym kraju!