Egzamin ósmoklasisty będzie trwał dłużej?! Nadchodzą zmiany, ale uczniowie nie będą zadowoleni

2020-09-14 14:50 Ewelina Kulasza
szkoła
Autor: Anna Bobrowska/KFP/REPORTER/East News

Do egzaminu ósmoklasisty musi podejść każdy uczeń. Niestety jest to stresujący moment dla niejednej osoby. Emocje wzbudzają nie tylko zadania, ale także zasady, które co jakiś czas się zmieniają. Tym razem wielkimi krokami nadchodzą kolejne. Czy teraz egzamin ósmoklasisty będzie trwał dłużej? Czy będzie trudniej? Uczniowie nie będą zadowoleni!

Egzamin ósmoklasisty będzie trwał dłużej?! Nadchodzą spore zmiany, z których uczniowie nie będą zadowoleni. Wejdą one w życie już w nowym roku szkolnym 2021/2022. Zmiany, które ogłosiła Centralna Komisja Edukacyjna dotyczą czasu trwania egzaminów ósmych klas, a co z tym idzie dodatkowego i obowiązkowego przedmiotu. Wiosną 2022 roku uczniowie, którzy będą przystępować do testów będą musieli zmierzyć się z jeszcze jednym przedmiotem, co wydłuży im maraton z trzech do cztery dni. Młodzież będzie miała do wyboru przedmioty szkolne takie jak: biologia, chemia, fizyka, geografia czy też historia. 

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest obowiązkowe, dlatego pedagodzy prężnie realizują podstawy programowe, która umożliwią uczniom jak najlepsze zdanie testów. Od wyników z egzaminu ósmych klas w wysokim stopniu zależy, czy uczniowie dostaną się do swoich wymarzonych szkół średnich. Ile będą trwały dodatkowe egzaminy? Co warto wiedzieć?

Egzamin ósmoklasisty - nowe przedmioty

Centralna Komisja Egzaminacyjna niedawno opublikowała na swojej stronie informatory związane z przebiegiem oraz zasadami egzaminu ósmoklasisty, który odbędzie się wiosną 2020 roku. Podano, że test z biologii potrwa 90 minut i będzie składać się z wielu zadań (od 18 do 25). Połowę punktów ósmoklasiści będą mogli zdobyć rozwiązując zadania otwarte. Tyle samo czasu będzie trwał egzamin z chemii, geografii, fizyki oraz historii. Młodzież w arkuszach znajdzie od 20 do 30 zadań, natomiast jeśli chodzi o historię, tam uczniowie znajdą od 24 do 28 zadań. Czas trwania egzaminu ósmoklasisty może zostać wydłużony w przypadku uczniów niepełnosprawnych, ze specjalnym orzeczeniem odnośnie potrzeb edukacyjnych, a także w przypadku cudzoziemców.

Ósmoklasiści skończyli egzaminacyjny maraton. Jakie mają plany?
Najnowsze