Dlaczego Izrael jest na Eurowizji? Jaki jest powód?

2022-05-12 21:16
Dlaczego Izrael jest na Eurowizji? Jaki jest powód?
Autor: AP Photo/Armando Franca / EAST NEWS Dlaczego Izrael jest na Eurowizji? Jaki jest powód?

Izrael w Konkursie Piosenki Eurowizji zawsze stara się zrobić furorę. Nie udało się to w 1993 roku, gdy zajęli 24. miejsce, a także w 2019, 2017 oraz 2006 roku, kiedy zajęli odległe 23. miejsce. Wygrali jednak cztery razy, co stawia ich w czołówce najczęściej zwyciężających Eurowizję państw. Zacząć jednak trzeba od początku, bo wiele osób słusznie głowi się i zastanawia, dlaczego Izrael jest w Konkursie Piosenki Eurowizji. Powód jest banalnie prosty!

Spis treści

  1. Dlaczego Izrael jest na Eurowizji? Jaki jest powód?
  2. Izrael w Eurowizji - od kiedy?

Dlaczego Izrael jest na Eurowizji? Jaki jest powód, że Izrael na Eurowizji 2022 ma swoją piosenkę? Wiele osób nie ukrywa zdziwienia, że państwo z Azji Zachodniej bierze udział w Konkursie Piosenki, który organizowany jest dla państw ze Starego Kontynentu. Pytanie mocno zyskało na popularności w 2018 roku, a wszystko to za sprawą Nety Barzilaj, czyli wokalistki znanej powszechnie jako Netta. Za sprawą utworu Toy odniosła ona czwarte zwycięstwo dla swojego kraju. Wygrała i zapewniła Izraelowi możliwość organizacji Eurowizji w 2019 roku. Zasady zgłaszania udziału w tym wydarzeniu nie są jednoznaczne, co najlepiej pokazuje przykład Izraela, ale również Australii. 

Dlaczego Australia jest na Eurowizji?

River - tak powstawał teledysk Krystiana Ochmana! Byliśmy na planie [TYLKO U NAS]

Dlaczego Izrael jest na Eurowizji? Jaki jest powód?

Nazwa EUROwizja sugeruje, że w wydarzeniu biorą udział wyłącznie państwa Europy. Jednak położenie geograficzne danego kraju nie ma wielkiego znaczenia i nie ma wpływu na uczestnictwo w konkursie. Udział mogą brać kraje, które są aktywnymi członkami Europejskiej Unii Nadawców, do których zalicza się właśnie Izrael. Oprócz państwa ze stolicą w Tel-Awiwie udział bierze też Armenia oraz Maroko.

Izrael w Eurowizji - od kiedy?

Izrael bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1973 roku. Kraj ten zadebiutował w muzycznym wydarzeniu za sprawą piosenki Ey Sham, którą wykonywał Ilanit. W debiucie zajęli 4. miejsce. Na pierwsze zwycięstwo nie trzeba było długo czekać. W 1978 roku wygraną zagwarantował Jizhar Kohen z utworem A-Ba-Ni-Bi. Rok później osiągnięcie powtórzył Gali Atari śpiewając Hallelujah.

Sonda
Czy Eurowizja 2022 powinna zostać odwołana?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze