Czy na Eurowizji trzeba śpiewać po angielsku? Dlaczego nie śpiewają w języku ojczystym?

i

Autor: MARCO BERTORELLO/AFP/East News Czy na Eurowizji trzeba śpiewać po angielsku? Dlaczego nie śpiewają w języku ojczystym?

Czy na Eurowizji trzeba śpiewać po angielsku? Dlaczego nie śpiewają w języku ojczystym?

2022-05-10 22:37

Eurowizja jest wyjątkowym muzycznym świętem, w którym udział biorą wyjątkowi artyści z kilkunastu krajów. Kilka dni prawdziwej radości z muzyki, uśmiechnięta publiczność i zacięta rywalizacja pomiędzy reprezentantami. Eurowizja to również zasady i regulaminy, które trzeba przestrzegać. Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o śpiewanie w języku angielskim? Przekonajcie się sprawdzając już teraz.

Spis treści

  1. Czy na Eurowizji trzeba śpiewać po angielsku?

Czy na Eurowizji trzeba śpiewać po angielsku? Takie pytanie zadają osoby, które oglądają coroczne wydarzenie i zauważają, że większość reprezentantów śpiewa w języku angielskim. Dlaczego nie śpiewają w języku ojczystym? Teoria była taka, że uczestnik wykonujący utwór po angielsku ma większą szansę na zwycięstwo. W końcu widzowi z Europy łatwiej zrozumieć tekst piosenki śpiewany po angielsku niż np. po albańsku. Chodzi również o późniejszy, ewentualny sukces danej kompozycji. Nie brakuje opinii, iż utwory w języku, który stanowi oficjalny urzędowy w ponad 60 krajach, łatwiej odnoszą sukces jeśli chodzi o sprzedaż. Wszystkie te teorie zostały złamane między innymi w 2021 roku. W czasie 65. Konkursu Piosenki Eurowizji, tylko jedna z piosenek w pierwszej piątce była zaśpiewana po angielsku, a co więcej zwyciężył utwór wykonywany w całości po włosku.

Krystian Ochman - wiek, rodzina, wzrost, dziewczyna, dziadek, Eurowizja, pochodzenie

ESKA XD #047 | FAME MMA 14, EUROWIZJA, MATURA, LEWITUJĄCE SAMOCHODY

Czy na Eurowizji trzeba śpiewać po angielsku?

Uczestnicy śpiewają również po angielsku z innego powodu. Mocnym argumentem jest ten mówiący, że piosenki w tym języku łatwiej wchodzą do głowy przy okazji pierwszego przesłuchania. To jest bardzo istotne, ponieważ oglądający transmisję Eurowizji otrzyma dany utwór, dany - pełny występ, tylko raz. Wtedy właśnie musi podjąć decyzję, czy zagłosuje, czy nie. Nie ma za dużo czasu na zastanowienie się i przemyślenie swojej decyzji.

Eurowizja to głównie piosenki śpiewane po angielsku, ale nie ma takiego obowiązku. W 1999 podjęto decyzję o całkowitym zniesieniu zasady dotyczącej języków, w jakich prezentowane są piosenki konkursowe. Ciekawostką jest to, że można zaprezentować także utwór w języku sztucznym, czyli takim, którego fonologia, gramatyka oraz słownictwo zostało świadomie stworzone przez jednostkę. Pierwszym reprezentantem, który skorzystał z takiej możliwości był belgijski zespół Urban Trad. Z piosenką Sanomi, zajął drugie miejsce w finale Eurowizji 2003.

Dlaczego Izrael jest na Eurowizji? Jaki jest powód?

Sonda
Kto wygra Eurowizję 2022?