Zając ze śniegu

i

Autor: BOLESLAW WALEDZIAK/REPORTER

Czy będą BIAŁE święta? Śnieg na Wielkanoc to nie żart?

2022-04-02 9:28

1 kwietnia przyniósł nieoczekiwaną zmianę w pogodzie. Kiedy wszyscy myśleli, że wiosna zagościła u nas na dobre, w całej Polsce pojawił się śnieg, a temperatury mocno spadły. W związku z tym wiele osób zaczęło zastanawiać się, jaka będzie pogoda na Wielkanoc 2022. Czy czekają nas białe święta? A może to chwilowe załamanie i czekają nas upały?

Śnieg na Wielkanoc brzmi jak nieśmieszny żart, jednak jeśli sięgniemy pamięcią do 2013 czy 2017 roku, taki scenariusz jest jak najbardziej możliwy. Pogoda nie przestaje płatać nam figli i z kilkumiesięcznym opóźnieniem reaguje na prośby Polaków dotyczące białych świąt, w domyśle oczywiście bożonarodzeniowych, a nie wielkanocnych. Ostatnie tygodnie przyniosły oczekiwane zmiany w atmosferze. Wskaźniki na termometrach pokazały najwyższe w tym roku temperatury, a mieszkańcy poszczególnych regionów naszego kraju zamienili zimowe kurtki i płaszcze na lżejsze odzienie. Szybko musieli jednak schować je z powrotem do szafy. Po kilku wietrznych i chłodnych dniach do Polski powróciła zima z prawdziwego zdarzenia. 1 kwietnia zaczęło sypać śniegiem i na razie nic nie wskazuje na to, by wiosenna aura miała na nowo roztoczyć swój czar. Jaka będzie zatem pogoda na Wielkanoc 2022? Czy możemy spodziewać się jej poprawy? Najnowsze prognozy IMGW nie napawają wielkim optymizmem!

Sonda
Jesteś już gotowy/a na wiosnę?

Biała Wielkanoc? Prognoza pogody IMGW

W tym roku Wielkanoc wypada wyjątkowo późno, bo 17 kwietnia. Powinniśmy zatem spodziewać się wiosny w jej najpiękniejszym rozkwicie. Najnowsze prognozy długoterminowe przygotowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie napawają optymizmem. To może być najzimniejszy kwiecień od lat.

Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie powyżej normy wieloletniej - można przeczytać w raporcie.

Jak widać, prawdopodobnie nie możemy liczyć na eksplozję ciepła, ale na ten moment nic nie wskazuje też na to, byśmy mieli do czynienia ze śniegiem w Wielkanoc. Trzeba natomiast pamiętać o tym, że zaprezentowane pogody są wynikiem prognoz długoterminowych i należy je traktować z dystansem. Na dokładne pomiary trzeba poczekać przynajmniej dwa tygodnie.

Marie spóźniła się na Eurowizję! Jak ocenia Ochmana?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE