Spis treści
Czarnek planuje usunąć z matur język obcy - taka wiadomość pojawiła się w mediach społecznościowych i wzbudziła duże zainteresowanie wśród rodziców, ale przede wszystkim samych uczniów. Pierwsze szokujące doniesienia w tym temacie pojawiły się już w 2021 roku. Wówczas Tweety z wpisami miały nawet kilka tysięcy polubień i kilkaset udostępnień. Teraz temat powrócił na tapet, bo internauci ponownie zaczęli podawać dalej tę rewelację. Czy faktycznie Ministerstwo Edukacji i Nauki chce zrezygnować z egzaminu dojrzałości z języków obcych? Jak jest naprawdę? Przyjrzeliśmy się tej sprawie.
Ferie zimowe 2022 PRZEŁOŻONE? Te słowa ministra zaskoczyły uczniów!
Języki obce wycofane z matury w Polsce - o co chodzi?
Czarnek planuje usunąć z matur język obcy, bo to ułatwia ludziom emigrację z kraju. Kolejne do eliminacji są: geografia (żeby nie wiedzieli, dokąd emigrować) oraz historia (żeby nie wiedzieli, dlaczego emigrować) - szokująca wiadomość zalewa media społecznościowe, jako grafika lub tekst na Twitterze i Facebooku. Sporo osób udostępnia tą wiadomość i co najgorsze wiele osób wierzy, że faktycznie Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje taki ruch. Oczywiście mamy tu do czynienia z nieprawdziwą informacją, która jest podawana dalej bez większego zastanowienia.
Udostępniany post wywołuje wśród internautów uśmiech i rozbawienie kreatywnością autora memu. Są jednak osoby, u których wpis wywołał zaniepokojenie. Skąd wzięła się informacja, że języki obce są wycofane z matury w Polsce? Niewątpliwie mocnym argumentem jest błędne czytanie rozporządzenia. Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało wówczas, że egzamin dojrzałości w części ustnej z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego, nie odbędzie się, w wyniku trudnej sytuacji epidemicznej. Tyczyło się to roku 2020, 2021 i tyczyć się to będzie w 2022. Zorganizowane zostaną tylko dla tych abiturientów, którym wynik z takiego egzaminu będzie potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej za granicą.
Historia i teraźniejszość w szkole 2022 - od kiedy, które klasy i o co chodzi?