KULTURA

Co z Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r.? Instytucja wciąż czeka na otwarcie

Budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. miała być jedną z największych inwestycji za kadencji PiS i zarazem dumą tego rządu. Decyzja o powstaniu instytucji zapadła już w 2017 r., a jej inaugurację planowano na stulecie jednej z najbardziej przełomowych bitew w historii świata. Niestety, do otwarcia nie doszło ani w 2020 r., ani w kolejnych wyznaczonych terminach. Czas mija, a gmach w podwarszawskim Ossowie nadal jest w budowie. Kiedy będzie wreszcie udostępniony zwiedzającym?

To zobaczycie w Muzeum Historii Polski. Zwiedzamy największe muzeum w Polsce przed otwarciem

Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. to jedna z najbardziej intrygujących i kontrowersyjnych instytucji kultury. Główną przyczyną tych kontrowersji jest fakt, że mimo wielu obietnic i wyznaczanych dat, muzeum nadal nie istnieje. Tzn., fizycznie istnieje siedziba tej placówki, ale wciąż - od przeszło czterech lat - trwają tam prace budowlane. Sytuacja jest o tyle dziwna, że wraz z biegiem czasu o muzeum zaczęto mówić coraz mniej. Dziś przedłużająca się inwestycja uważana jest za jedną z porażek ówczesnego rządu i niespełnioną obietnicą urzędującego wtedy ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Finalnie ekspozycja miała być udostępniona w bieżącym roku, w 104. rocznicę bitwy. Nic z tego. Muzeum ruszy najwcześniej dopiero w 2025 r. Dlaczego realizacja tak bardzo przesunęła się w czasie i na jakim etapie są obecnie prace nad wnętrzem budynku oraz przygotowania do otwarcia wystawy stałej?

Zmarnowany czas...

Rok temu rząd ogłosił zakończenie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w podwarszawskim Radzyminie. Placówka miała funkcjonować jako filia Muzeum Niepodległości. Realizacja do dziś nie doszła do skutku, a wiele osób zadaje sobie pytanie, co spowodowało tak wielkie opóźnienie? Według władz Wołomina zmarnowano czas - zarówno przed budową, jak i w trakcie. W tym roku, dokładnie 15 sierpnia będziemy obchodzić 104. rocznicę bitwy. Zbliżająca się data skłoniła Gazetę Wyborczą do sprawdzenia, jak wygląda obecna sytuacja z muzeum w Ossowie.

Odpowiedź, jaką uzyskał dziennikarz tej redakcji, nikogo już chyba nie zdziwi. Oczywiście, otwarcie nie nastąpi w tym roku, gdyż w budynku głównym, a także w amfiteatrze wciąż trwają prace. Trudno powiedzieć, kiedy zobaczymy wnętrze instytucji oraz ekspozycję stałą. Magdalena Rochnowska, wicedyrektorka  Muzeum Wojska Polskiego przekazała Wyborczej, że przygotowania wystawy zaczną się dopiero w przyszłym roku. Władze MWP dość enigmatycznie wypowiadają się na temat wydatków, jakie pochłonęła inwestycja. Wiadomo, że w 2023 r. koszt budowy samego gmachu wyniósł 120 mln zł., a to przecież jeszcze nie koniec.

Czy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. kiedykolwiek zacznie działać?

W rozmowie Gazety Wyborczej z Magdaleną Rochnowską padła kolejna data, ponoć tym razem ostateczna i wiążąca. Muzeum ma zacząć działać od 15 sierpnia 2025 r. Na tę chwilę niemożliwe jest wejście do budynku, gdyż wciąż jest to plac budowy. Wyborcza dosadnie przypomina, że inne inwestycje, jak np. Muzeum Sztuki Nowoczesnej można było zwiedzać w trakcie budowy. Wystarczył kask i przewodnik, który prowadził grupę dziennikarzy przez surowe wnętrza. Pozostaje wierzyć, że tym razem obietnica zostanie spełniona i za rok zobaczymy wreszcie szumnie zapowiadane zbiory, upamiętniające wydarzenia z 1920 r. O planowanych postępach i ewentualnych zmianach będziemy informować na bieżąco.