hashimoto

i

Autor: pexels.com

zdrowie

Choroba, która jest wymalowana na twarzy! Poznasz ją po trzech objawach

2023-12-14 11:24

Wiele osób nawet nie wie, że ma tę chorobę, a jej rozpoznanie jest banalnie proste. Objawy pojawiają się na twarzy, na którą przecież codziennie spoglądamy. Większość symptomów zachodzi wewnątrz naszego organizmu, ale te trzy oznaki powinny skłonić nas do myślenia i wykonania koniecznych badań.

Wiele mówi się o chorobach XXI wieku. Nie każdy jednak potrafi zdiagnozować je u siebie, bez wcześniejszej wizyty u lekarza. Należy pamiętać, by nie leczyć się na "własną rękę", a zaufać specjalistom, którzy w danej dziedzinie są ekspertami. Na Hashimoto cierpi wiele osób, w tym też gwiazdy, które przełamują "tabu" dotyczące choroby. Czym jest Hashimoto? Na co zwracać uwagę i jak postępować?

Kinga Rusin schudła 20 kilogramów. Znany dietetyk ujawnia sekrety jej przemiany

Te trzy objawy pomogą ci rozpoznać tę chorobę!

Choroba o podłożu autoimmunologicznym, o której mowa to Hashimoto, określana również jako przewlekła choroba tarczycy. Jednym z objawów jest częste uczucie zmęczenia i obfite miesiączki u kobiet. Schorzenie dotyczące Hashimoto, dużo częściej spotyka się u kobiet niż u mężczyzn. Pierwsze oznaki pojawiają się na twarzy, gdzie przy nawet odpowiedniej higienie i zdrowej diecie - łatwo da się je zauważyć.

Zazwyczaj, gdy używa się określenia, że "ktoś ma chorobę wypisaną na twarzy", oznacza to, że wygląda na bardzo słabego i wychudzonego. W przypadku Hashimoto jest zupełnie inaczej. Twarz staje się okrągła i większa oraz zaczyna przypominać tzw. księżyc w pełni. Pulchność twarzy spowodowana jest obrzękiem, który pacjentki nazywają często "tyciem z powietrza". Obrzękiem objęta jest również szyja pacjentów, na którą często mówi się "gruba szyja". Kolejnym objawem choroby jest sucha, a nawet przesuszona skóra. Stosowanie kosmetyków silnie nawilżających, często nie daje żadnych efektów. Następnym symptomem jest nadmierne owłosienie i to właśnie dlatego, u kobiet chorych na Hashimoto pojawia się wąsik.

Cicha ale poważna w skótkach choroba Hashimoto

Osobom chorym na Hashimoto doskwiera fakt, że ich własny organizm, sam ze sobą walczy. Układ odpornościowy z nieznanych przyczyn traktuje białka tarczycowe jako wrogie i po prostu je niszczy. Powoduje to upośledzenie aktywności enzymu, który jest odpowiedzialny za syntezę hormonów tarczycy.Dochodzi do zaburzeń czynności organizmu, które wymagają specjalistycznego i farmakologicznego leczenia. Nie ma niestety skutecznego leku na Hashimoto, a dostępne medykamenty mają na celu jedynie zniwelować postęp choroby i zwalczyć jej skutki. Przy leczeniu choroby Hashimoto, bardzo ważna jest również odpowiednia dieta.

Hashimoto, mimo tego, że ma widoczne objawy, może niestety latami ukrywać się i nie dawać żadnych znaków. Najważniejsza jest nasza czujność i odpowiednia diagnostyka. Do głównych dolegliwości należy zaliczyć:

  • przewlekłe zmęczenie
  • senność
  • zmienność nastrojów
  • uczucie zimna
  • bóle mięśni i stawów
  • problemy z koncentracją
  • wypadanie włosów
  • nadmierne owłosienie
  • przybieranie na wadze
  • łamliwe paznokcie
  • suchość skóry
  • zaparcia

Brakuje leków w Polsce! Wielu chorych musi szukać zamienników. "Co ja mam zrobić?"

Jeżeli zaobserwujesz kilka z tych symptomów, jak najszybciej udaj się do lekarza, by pogłębić badania i w razie konieczności - znaleźć się pod okiem endokrynologa, który specjalizuje się w dolegliwościach ze strony tarczycy.

Choroba Hashimoto - cierpią na nią gwiazdy. Co to takiego?

Choroba Hashimoto. Jakie daje objawy i jak ją leczyć?