Ciemna skóra na łokciach i kolanach może być objawem choroby

i

Autor: unsplash.com

Masz ciemną skórę na łokciach i kolanach? To może być objaw groźnej choroby

2023-03-01 10:15

Ciemniejsza skóra na łokciach i kolanach przez większość osób jest postrzegana jako defekt kosmetyczny. Tymczasem lekarze alarmują, że może to być objaw groźnej choroby. Sprawdź, jaka jednostka chorobowa kryje się za tzw. syndromem brudnych łokci i kolan.

Ciemna skóra na łokciach i kolanach dotychczas była kojarzona z defektem kosmetycznym, który dotyka wielu osób. W poradnikach kosmetycznych można znaleźć wiele cennych rad, jak rozjaśnić pociemniałą skórę na wyprostnych częściach kończyn. Tymczasem okazuje się, że jest to jeden z charakterystycznych objawów choroby tarczycy. 

O jakiej chorobie tarczycy świadczą ciemne łokcie i kolana?

Pociemniała skóra na łokciach i kolanach może świadczyć o niedoczynności tarczycy, czyli chorobie związanej ze zbyt niskim stężeniem hormonów tarczycowych w organizmie. Tarczyca jest niewielkim gruczołem, zlokalizowanym u podstawy szyi, który produkuje trzy hormony: trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) i kalcytoninę. Wymienione hormony pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie. Między innymi regulują procesy trawienne, odpowiadają za pracę układu nerwowego, mają wpływ na prawidłową temperaturę ciała, regulują pracę serca, a także decydują o wyglądzie skóry, włosów i paznokci. Ze względu na mnogość funkcji, jakie hormony tarczycy pełnią w organizmie, schorzenia związane z pracą tego gruczołu wywołują wiele różnych objawów. Jednym z nich są właśnie ciemne łokcie i kolana, co ma związek z nadmiernym rogowaceniem naskórka. 

Niedoczynność tarczycy można także rozpoznać po innych objawach, takich jak:

  • sucha i szorstka skóra,
  • wypadanie włosów,
  • łamliwość paznokci
  • nietolerancja zimna
  • przyrost masy ciała
  • zaburzenia rytmu serca
  • zaparcia
  • senność
  • zaburzenia koncentracji
  • niska tolerancja wysiłku.

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy zazwyczaj jest spowodowana procesem autoimmunologicznym w organizmie, który prowadzi do upośledzenia funkcji wydzielniczych tarczycy. Zazwyczaj jest to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, nazywane chorobą Hashimoto. Przyczyna występowania tej choroby nie jest znana, jednakże naukowcy wskazują przede wszystkim na czynniki genetyczne. 

Przyczyną niedoczynności tarczycy mogą być także zażywane leki. U niektórych pacjentów choroba jest efektem niedoboru jodu w diecie. W rzadkich przypadkach stwierdza się wrodzoną niedoczynność tarczycy.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Zaobserwowanie ciemnej skóry na łokciach i kolanach lub innych wymienionych wyżej objawów powinno skłonić pacjenta do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Aby zdiagnozować niedoczynność tarczycy wystarczy wykonać badania krwi na oznaczenie stężenia tyreotropiny (TSH) w surowicy. TSH jest bowiem hormonem, który wzrasta w organizmie na skutek obniżonego wytwarzania tyroksyny (T4) i trójodotyroniny (T3) przez tarczycę. 

W łódzkim zoo urodziła się panda mała