Boże Narodzenie

i

Autor: Canva

Boże Narodzenie 2022 - tradycje. O tym nie możesz zapomnieć!

2022-12-20 12:36

Tradycje związane z Bożym Narodzeniem symbolizują nie tylko radość z narodzin Jezusa oraz miłość, jaką został on obdarzony przez Pana Boga, ale również skromność i ubóstwo, czyli warunki, w jakich przyszedł na świat Zbawiciel. Jakie są tradycje bożonarodzeniowe w Polsce? O czym należy pamiętać w Wigilię?

Tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia w niemal wszystkich regionach Polski wyglądają podobnie. Zwyczaje świąteczne i wigilijne w Polsce przekazywane są zazwyczaj z pokolenia na pokolenie. Jednak nie każdy zna je wszystkie. Oprócz wspólnego śpiewania kolęd, ubierania choinki, łamania opłatkiem i dwunastu potraw wigilijnych są również inne, ważne świąteczne tradycje, o których nie powinno się zapominać. Rodzinna atmosfera oraz zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem zapamiętywane są przez najmłodszych, którzy, już jako dorośli kontynuują je we własnych domach. Warto zatem przypomnieć sobie te najważniejsze zwyczaje świąteczne.

Gwiazdor, Święty Mikołaj czy Dzieciątko? Kto przynosi prezenty?

Zrobiłam FIT kalendarz adwentowy | ESKA XD - Fit vlog #63

Boże Narodzenie 2022 - tradycje

Tradycje Świąt Bożego Narodzenia kształtowały się przez wieki. Zwyczaje świąteczne, choć związane z jednym z najważniejszych dla chrześcijan wydarzeń, splotły się z prastarymi obrzędami słowiańskimi, a nawet rzymskimi.

  • Pierwsza gwiazdka

Według bożonarodzeniowej tradycji, kolacja wigilijna rozpoczyna się wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki. Wypatrywanie jej jest symbolicznym nawiązaniem do Gwiazdy betlejemskiej, która zwiastowała narodziny Jezusa.

  • Wspólna modlitwa

Wspólna modlitwa, to dla wielu bardzo ważny element Wigilii. Kolację 24-ego grudnia rozpoczyna wspólna modlitwa oraz odczytanie fragmentu Ewangelii Łukasza w części dotyczącej narodzin Jezusa.

  • Sianko pod obrusem

Sianko pod obrusem jest symbolem skromności i ubóstwa, czyli warunków, w jakich na świat przyszedł Pan Jezus. Zgodnie z tradycją, sianko przykrywane jest białym obrusem. Według niektórych obrzęd ten zapewnia dostatek i powodzenie na kolejne miesiące.

Boże Narodzenie 2022 - muzyczne prezenty. Najlepsze pomysły na upominki dla fanów muzyki

  • Dodatkowe miejsce przy stole

Dodatkowe miejsce przy stole wigilijnym, zgodnie z tradycją, przeznaczone jest dla niespodziewanego gościa. Zwyczaj ten symbolizuje otwartość na zbłąkanego wędrowca, którego zaprasza się do wspólnej wieczerzy. W niektórych regionach Polski dodatkowe nakrycie na stole zostawia się dla zmarłych w ostatnim roku.

  • Łamanie się opłatkiem

Łamanie się opłatkiem to symbol pojednania i przebaczenia. Jego historia wywodzi się już od pierwszych Chrześcijan, którzy dzielili się chlebem. W trakcie łamania się opłatkiem bliscy składają sobie życzenia bożonarodzeniowe. Co ciekawe, zwyczaj ten nie jest znany poza Polską i Litwą.

  • Dwanaście potraw

Jedną z najważniejszych, bożonarodzeniowych tradycji jest przygotowanie dwunastu potraw, które powinny znaleźć się na stole wigilijnym. Zwyczaj odnosi się do dwunastu apostołów, którzy wraz z Jezusem spożywali jego ostatnią wieczerzę. Lista dań różni się w zależności od regionu.

Boże Narodzenie 2022 - jak dobrze znasz kolędy?
Pytanie 1 z 10
Gdzie nie było miejsca dla nowo narodzonego Jezusa według kolędy Nie było miejsca dla Ciebie?