Wielkanoc

i

Autor: pixabay

Błogosławieństwo pokarmów Wielkanoc 2022 - jak samemu pobłogosławić pokarm w święta?

2022-04-12 18:36

Pewnie wiele osób zastanawia się można samemu pobłogosławić pokarmy w domu. Otóż jest to możliwe. Błogosławienia należy jednak dokonać zgodnie z instrukcją, która opisana jest w księdze dotyczącej obrzędów błogosławieństw. Jeżeli nie możesz udać się w Wielką Sobotę do kościoła, sprawdź jak dokonać błogosławieństwa bez wychodzenia z domu.

Już w czasie pandemii pojawiło się wiele pytań dotyczących święcenia pokarmów w domu. Podczas lockdownu unikaliśmy bowiem kontaktu z innymi ludźmi, ponieważ istniało wysokie ryzyko zakażenia wirusem COVID-19. Mimo zniesienia obostrzeń wiele ludzi nadal unika skupisk ludzkich lub zwyczajnie nie ma możliwości udać się do kościoła np. przez chorobę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wielkanoc prawosławna i katolicka 2022 - kiedy wypadają i jakie są różnice?

Wielkanoc 2022 – błogosławienie pokarmów w domu

Jeżeli nie mamy możliwości stawić się w kościele w Wielką Sobotę, duchowni zalecają pobłogosławić pokarmy w zaciszu domowym. Taki obrzęd powinien odbyć się w jeden słuszny sposób, a jego dokładna instrukcja opisana jest w księdze „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350”.

Głowa rodziny kładzie zapaloną świecę na stole i mówi: „Chrystus zmartwychwstał. Alleluja”. Wszyscy odpowiadają: „Prawdziwie zmartwychwstał”. Następnie jeden z członków rodziny odczytuje jeden z dwóch fragmentów tekstu: Mt 6, 25a, 32b-33 lub 1 Tes 5, 16-18.

Mt 6, 25a, 32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajcie słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Po odczytaniu tekstu głowa rodziny mówi modlitwę, której treść brzmi następująco:

Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezus Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w barciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy odpowiadają: „Amen”. Po posiłku głowa rodzina, która błogosławiła pokarmy mówi: „Uczniowie poznali Pana. Alleluja”. Wszyscy odpowiadają: „Przy łamaniu chleba. Alleluja”. Błogosławiący znowu zabiera głos, mówiąc do wszystkich obecnych te słowa:

Módlmy się. Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy odpowiadają: „Amen”.

Sonda
Święcisz pokarmy wielkanocne w domu czy w kościele?
Jarmark wielkanocny na Rynku Głównym w Krakowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE