Kalendarz roku szkolnego 2025/26

i

Autor: Canva

rok szkolny 2025/26

Aż 177 dni WOLNYCH od szkoły w nowym roku szkolnym! Oficjalny harmonogram

2025-05-28 15:12

Nowy rok szkolny będzie inny. Nowe przedmioty, ferie odbywające się w trzech, a nie czterech turach... Wszyscy uczniowie zastanawiają się, ile czeka na nich dni wolnych od lekcji. Według oficjalnego kalendarza roku szkolnego 2025/26 dzieci i młodzież mogą liczyć na aż 177 dni bez zajęć. To oznacza, że niemal przez pół roku szkolne tornistry będą leżeć nietknięte! Szczegóły przedstawiamy w artykule.

Dni wolne od szkoły 2025/26 – ile wolnego czeka uczniów od września? Oficjalny kalendarz roku szkolnego 2025/26 może pozytywnie zaskoczyć wszystkich uczniów i ich rodziców. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, pierwszy dzwonek zabrzmi tradycyjnie 1 września, który w tym roku przypada w poniedziałek. Tego dnia uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wrócą do ławek, by rozpocząć nowy rok nauki w trybie stacjonarnym.

Choć rok szkolny 2024/25 jeszcze trwa, a do wakacji pozostało jeszcze kilka tygodni, wielu uczniów już teraz zastanawia się, co czeka ich w kolejnym roku szkolnym. Największe zainteresowanie budzą standardowo dni wolne od zajęć lekcyjnych. Tych w nadchodzącym roku szkolnym nie zabraknie. Oficjalnie przewidziano aż 177 dni wolnych od nauki. To prawie pół roku laby! 

Oskar Cyms zdawał maturę z przedmiotu, którego nie czuł. Wynik?

Kalendarz roku szkolnego 2025/26 – ile wolnego?

Rok szkolny 2025/26 zapowiada się naprawdę korzystnie pod względem liczby wolnych dni. Wśród nich znajdziemy zarówno ustawowo wolne święta, jak i dłuższe przerwy — ferie zimowe (w trzech, a nie czterech – jak dotychczas – turach), święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc oraz oczywiście ponad dwumiesięczne wakacje letnie, które również są częścią roku szkolnego. Nie można też zapominać o wszystkich weekendach, wliczających się tak samo do ogólnej liczby dni bez lekcji.

Według kalendarza uczniowie będą mieć w przyszłym roku łącznie 177 dni wolnego i 188 dni nauki. To oznacza niemal idealną równowagę między obowiązkami a potrzebnym odpoczynkiem. Na podstawie obowiązującego rozporządzenia, dyrektor szkoły lub placówki ma prawo wyznaczyć w danym roku szkolnym dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Ich liczba zależy od typu placówki.

  • do 8 dni w przypadku szkół podstawowych, zasadniczych szkół zawodowych, szkół policealnych, a także placówek prowadzących kształcenie praktyczne lub ustawiczne,
  • do 10 dni w liceach ogólnokształcących, profilowanych i uzupełniających, a także w technikach i technikach uzupełniających.