Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Bing creator / Dall-E

Kosmos

Zachwycające nagranie z Marsa. Zobaczcie, jak wygląda krajobraz na Czerwonej Planecie w 4k!

2023-12-13 8:02

Mars jest niezwykłą planetą, która od lat rozbudza wyobraźnie naukowców, którzy chcą w przyszłości skolonizować tę planetę. Obecnie jest ona badana przez marsjańskie łaziki I niewielkiego drona. Urządzenia te robią liczne zdjęcia Czerwonej planety, które pewien internauta przekształcił w ciekawy film 4K, który zabierze was na spacer na powierzchni Marsa.

Spis treści

  1. Film z Marsa
  2. Jakie warunki panują na Marsie?

Marsjańskie łaziki NASA przesyłają na Ziemię wiele zdjęć Czerwonej Planety. Niektóre z nich rozbudzają wyobraźnię osób, które wierzą, że na tej planecie istniała obca cywilizacja. Na Marsie zrobiono już zdjęcia książki, drzwi i pączka. Te niezwykłe zdjęcia z Marsa znajdziecie w naszej galerii poniżej. Poza tymi najsłynniejszymi fotografiami na Ziemię trafiają tysiące innych zdjęć, dzięki którym naukowcy stworzyli m.in.  wirtualną mapę Marsa.

Film z Marsa

Dzięki pracy pewnego internauty możemy zobaczyć barwny film w 4K, na którym ukazana jest powierzchnia tej planety w kolorze i super jakości. Na nagraniu zobaczycie różne rejony Marsa, które zostały uwiecznione na zdjęciach przesłanych przez marsjańskie łaziki Spirit, Opportunity, Curiosity oraz Perseverance.

Jakie warunki panują na Marsie?

Mars jest czwartą planetą od Słońca, ponieważ znajduje się dalej od Słońca niż Ziemia, to pomimo swojej czerwonej barwy jest to znacznie zimniejsza planeta. Średnia temperatura na powierzchni Marsa wynosi -63 stopnie C. Jednak temperatury na tej planecie mogą się znacznie różnić w zależności od pory dnia i miejsca na planecie. Na marsjańskich biegunach temperatury, sięgają nawet -143 stopni C. Natomiast na równiku wynoszą do +20 stopni C w ciągu dnia i -73 stopni C w nocy. Występują tam silne wiatry napędzane właśnie przez różnice temperatur między równikiem a biegunami, ich prędkość dochodzi do 300 km/h oraz trąby powietrzne. Na Marsie występują również największe burze piaskowe w Układzie Słonecznym. Atmosfera Marsa składa się z ok w 96 proc. z dwutlenku węgla. Pozostałe 4 proc. to głównie azot i argon. Tlen na tej planecie stanowi jedynie 0,13 proc., w takiej atmosferze człowiek nie może oddychać.

Quiz dla umysłowych tytanów. 15 trudnych pytań z wiedzy ogólnej

Pytanie 1 z 15
Które z państw leży w dwóch kontynentach - Europie i Azji?
NASA wyprodukowała tlen na Marsie | ESKA XD - Mobmania #23