Mars

i

Autor: Canva

Kosmos

Wirtualny spacer na Marsie. Zobaczcie, kosmiczny odpowiednik Google Maps od NASA

2023-04-07 9:56

Jeśli chcecie zobaczyć, jak wygląda powierzchnia czerwonej planety, to właśnie macie szansę. Mapa powierzchni Marsa stworzona na podstawie 110 000 zdjęć od NASA. Sprawdźcie, jak wygląda marsjański Google Maps.

Niezwykła mapa Marsa

Mapa powierzchni Marsa powstała z obrazów przekazanych przez Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) należący do NASA. Mars Reconnaissance Orbiter robił zdjęcia Marsa od 2006 r. Aparat CTX udokumentował prawie całą Czerwoną Planetę na czarno-białych zdjęciach. Bazując na tych fotografiach, stworzono wirtualną mapę Marsa. ​​Global CTX Mosaic of Mars jest najdokładniejszym obrazem Czerwonej Planety, jaki kiedykolwiek stworzono.

Opracowanie mapy zajęło Laboratorium Wizualizacji Planetarnej Bruce'a Murraya w Caltech aż sześć lat. Praca nad mapą nie była łatwa, bo wymagała przeszukania olbrzymiej bazy zdjęć i wybrania tych, które są najlepsze i najlepiej do siebie dopasowane, następnie należało je ułożyć tak, by powstał wirtualny obraz planety. Chociaż naukowcy stworzyli program dopasowujący do siebie obrazy to i tak 13 000 zdjęć, których algorytm nie mógł dopasować, należało wstawić ręcznie. Na mapie można znaleźć „luki”, są to części Marsa, które nie zostały jeszcze sfotografowane przez CTX lub obszary, które w trakcie fotografowania zasłonięte były chmurami albo pyłem. Twórcy postarali się, by mapa była łatwa w użyciu dla każdego fana kosmosu.

"Chciałem stworzyć coś, co byłoby dostępne dla wszystkich. Teraz mogą z tego korzystać dzieci w wieku szkolnym. Także moja mama, która właśnie skończyła 78 lat. Celem było obniżenie bariery dostępności dla osób zainteresowanych eksploracją Marsa."- mówi Jay Dickson, naukowiec zajmujący się przetwarzaniem obrazu, który kierował projektem i zarządza Murray Lab.

Nawigacja na mapie jest bardzo prosta, a przyciski na dole pozwalają przenieść się do najsłynniejszych miejsc takich jak Krater Gale czy Olympus Mons - najwyższy wulkan w Układzie Słonecznym. Można również zobaczyć trasę i obszary badane przez łaziki NASA Curiosity i Perseverance. Niezwykłą mapę Marsa zobaczycie pod tym adresem tym LINKIEM.