Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Kosmos

Niesamowite zdjęcie z Marsa. Marsjański poranek i popołudnie na jednym zdjęciu!

2023-06-20 9:49

Badający powierzchnię Marsa łazik Curiosity od NASA wykonał panoramiczne zdjęcia z „czerwonej planety”. Panoramy zostały wykonane o różnych godzinach, a następnie naukowcy nanieśli na nie kolor odpowiadający temu co zobaczyłby kosmonauta na Marsie. Efekt ich pracy jest zaskakujący. Zobaczcie, jak wygląda kolorowa „pocztówka z Marsa”.

Kolorowa „pocztówka z Marsa” - niesamowite zdjęcie z łazika Curiosity

Żeby stworzyć panoramiczne zdjęcie z Marsa łazik Curiosity wykonał pięć pojedynczych zdjęć, które zostały połączone w jedno po wysłaniu na Ziemię. Zdjęcia wykonano 8 kwietnia 2023 r. o dwóch porach dnia, o godzinie 9:20 i 15:40 lokalnego czasu marsjańskiego. Żeby pokazać, jak wygląda poranek i popołudnie na Marsie na zdjęciach dodano kolor. Wiele osób zaskoczył fakt, że kolor nieba na Marsie o tych porach jest odwrotny od tego na Ziemi.

O poranku kolor nieba jest niebieski, po południu barwa nieba przybiera odcień żółty. W wyniku pracy naukowców powstała „pocztówka” z Marsa podobna do tej utworzonej ze zdjęć łazika wykonanych w listopadzie 2021 roku.Zdjęcie z Marsa jest wyjątkowo dobrej jakości, ponieważ w trakcie ich wykonywania była zima. Cienie na zdjęciu są ostrzejsze i głębsze zimą, kiedy pył jest najniższy w marsjańskiej atmosferze. W prawym dolnym rogu pocztówki znajduje się sam fragment łazika Curiosity, za którym widać jego ślady na marsjańskiej glebie.

Na panoramie zobaczymy dolinę Marker Band, w której miliardy lat temu znajdowało się jezioro. W centrum kadru i nieco na prawo widoczne są dwa wzgórza: Bolívar oraz Deepdale, między którymi łazik przejechał wiele miesięcy temu.

Pocztówka z Marsa

i

Autor: internet / NASA/JPL-Caltech
Pocztówka z Marsa

i

Autor: NASA/JPL-Caltech