Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Kosmos

Wyjątkowa misja NASA na Apophis. Czy ta planetoida zagraża Ziemi?

2023-12-28 9:36

Apophis jest potencjalnie niebezpieczną dla Ziemi asteroidą znajdującą się w naszym Układzie Słonecznym. Za kilka lat planetoida ta znajdzie się bardzo blisko naszej planety. Naukowcy postanowili wysłać na Apophis zbudowaną przez NASA sondę OSIRIS-REx. Sprawdźcie, jaki jest cel tej kosmicznej misji.

Spis treści

  1. Apophis - kiedy ta planetoida zbliży się do Ziemi?
  2. Misja OSIRIS-APEX

OSIRIS-APEX to nazwa nowej misji słynnej sondy, która w tym roku dostarczyła próbki asteroidy Bennu. Sonda we wrześniu tego roku, po 7 latach pracy w kosmosie, z pomocą specjalnej kapsuły dostarczyła na Ziemię próbki pobrane z asteroidy Bennu. Ponieważ ma na pokładzie jeszcze niemało paliwa, eksperci z NASA postanowili przedłużyć jej działanie i skierowali ją w stronę planetoidy Apophis.

Apophis - kiedy ta planetoida zbliży się do Ziemi?

Apophis jest dużą planetoidą, a jej średnicę oszacowano na 390 m. NASA, uznała, że ​​Apophis jest potencjalnie niebezpieczną asteroidą znajdującą się w naszym Układzie Słonecznym, a jej kurs ciągle jest monitorowany. Najbliżej Ziemi Apophis znajdzie się w piątek 13 kwietnia 2029 roku. Minie wtedy Ziemię w odległości ok. 38 000 km, jest to odległość na której znajdują się niektóre satelity. Obiekt ten będzie widoczny gołym okiem w Europie, Afryce i zachodniej Azji. Będzie to pierwszy tak duży obiekt w znanej historii, który minie Ziemię w tak małej odległości. Zdaniem naukowców planetoida ta zbudowana głównie z krzemu, niklu i żelaza. Nazwa planetoidy pochodzi od Apophisa, demona destrukcji i symbolu ciemności w mitologii egipskiej.

Misja OSIRIS-APEX

Sonda NASA będzie towarzyszyła planetoidzie Apophis przez 18 miesięcy. Po zbliżeniu się do planetoidy, rozpocznie jej obserwacje z pomocą pokładowych kamer i innych instrumentów, analizując budowę powierzchni i skład chemiczny ciała. Powtórzy też ten sam niezwykły manewr, który wykonała na asteroidzie Bennu. Choć tym razem nie prześle próbek a Ziemię, to zbliży się na kilka metrów od powierzchni planetoidy i skieruje w jej stronę dysze aktywnych silników. W ten sposób wzburzy powierzchniowy materiał, umożliwiając jego dokładne zbadanie.

"W ramach misji OSIRIS-APEX zbadamy Apophis zaraz po tym, jak minie Ziemię, co pozwoli nam zobaczyć, jak jej powierzchnia zmienia się w oddziaływaniu z grawitacją planety" – mówi należąca do grupy ekspertów misji Amy Simon z Goddard Space Flight Center NASA.

Spotkanie z Ziemią zmieni przy tym orbitę oraz długość lokalnego dnia, trwającego obecnie 30,6 dni ziemskich. Naukowcy spodziewają się także, że na asteroidzie mogą pojawić się wtedy trzęsienia i osunięcia ziemi, które odkryją materiał ukryty wcześniej pod powierzchnią.

"Tak bliskie spotkanie z planetoidą to naturalny eksperyment. Wiemy, że siły pływowe i gromadzenie skalnego rumoszu to podstawowe procesy odpowiedzialne za tworzenie się planet. Ich badanie może powiedzieć nam wiele o tym, jak ze skalnych odłamków powstały całe planety" - Dani Mendoza DellaGiustin z University of Arizona w Tucson, główna ekspertka misji OSIRIS-APEX.

Projekt będzie też miał znaczenie dla bezpieczeństwa planetarnego, ponieważ większość potencjalnie groźnych dla Ziemi planetoid budową przypomina właśnie Apophis.

Co wiesz o kosmosie? Kosmicznie łatwy quiz

Pytanie 1 z 10
W jakiej galaktyce znajduje się Ziemia?
NASA wyprodukowała tlen na Marsie | ESKA XD - Mobmania #23