Książki

Premiery książek w kwietniu 2024. Te tytuły powinniście poznać!

2024-04-15 12:00

Kwiecień to wyjątkowy miesiąc - wiosna zawisła w powietrzu i chętnie odrywamy się od telefonów i komputerów. W tych wolnych chwilach na świeżym powietrzu warto sięgnąć po książkowe nowości od wydawnictwa Harde. Mamy dla was listę premier tego miesiąca!

Spis treści

  1. Pomarlisko – Patryk Jurek
  2. Zdążyć przed śmiercią – Justyna Jelińska
  3. Bez przebaczenia – Sylwia Kubik
  4. Córki Warszawy – Maria Frances
  5. Evergree- Devin Greenlee

Pomarlisko – Patryk Jurek

Premiera: 10.04

Opis fabuły:

Paweł jest spokojnym, samotnym czterdziestolatkiem. Pracuje w prosektorium, zwożąc zwłoki ze szpitala, myjąc je i przygotowując do pochówku. Jest też tzw. wskrzesicielem – hieną cmentarną, która na zlecenia wraz z kolegą Błażejem wykopuje z grobów świeże zwłoki i dostarcza je akademiom medycznym. Gdy Paweł spotyka Weronikę, w której szybko się zakochuje i którą za wszelką cenę próbuje trzymać z dala od swoich narastających problemów.

Gdy Weronika zachodzi w ciążę, Paweł postanawia skończyć z wykopywaniem zwłok i przenieść się na SOR. By to zrobić, musi wyświadczyć ordynatorowi Małeckiemu przysługę... po raz ostatni ukraść zwłoki z cmentarza.  Jednak trumna okazuje się pusta, a na scenę wkracza policja...

Listen to "Wskrzesiciele - ciała na sprzedaż. POMARLISKO - Patryk Jurek [audiobook]" on Spreaker.
Premiery książek w kwietniu 2024. Te tytuły powinniście poznać!

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe Link: Przeczytaj na - EMPIK
LEGO Icons Średniowieczny rynek! Tak wygląda odświeżona wersja słynnego zestawu LEGO Castle

Zdążyć przed śmiercią – Justyna Jelińska

Premiera : 10.04

Opis fabuły:

W domu Stanisława Rębicha trwa poruszenie. Anna Janowska, która kilka tygodni wcześniej omal nie straciła życia, zniknęła. Mieczysława Zarzycka z mężem Januszem zgłaszają zaginięcie na policję. Widząc, że funkcjonariusze niechętnie zajmuje się sprawą, Miecia postanawia poprowadzić śledztwo na własną rękę. Stawia sobie za punkt honoru odnalezienie Anki całej i zdrowej. Pomysł ten nie podoba się Januszowi, który od początku nie pała sympatią do dziewczyny z sąsiedztwa. Ma inne życiowe priorytety. Od kilku dni w sklepie spożywczo-przemysłowym, którego właścicielami są Zarzyccy, pojawia się nieznajoma piękność, dla której Janusz zaczyna częściej stawać za ladą.

W Trzebieży pojawia się dwójka youtuberów: Kamil i Zuza, którzy nagrywają materiały o makabrycznych historiach, nawiedzonych miejscach i tajemniczych zaginięciach. Chcą stworzyć odcinek o domu Rębicha, w którym dokonano wielu morderstw. Najpierw udają się do domu zielarki zwanego Domem Wilczycy. Mimo iż od jej śmierci budynek stoi opuszczony, spotyka ich tam niemiła niespodzianka.

Listen to "Kiedy ZŁO puka do drzwi. ZDĄŻYĆ PRZED ŚMIERCIĄ. Justyna Jalińska [audiobook]" on Spreaker.
Premiery książek w kwietniu 2024. Te tytuły powinniście poznać!

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe Link: Przeczytaj na - EMPIK

Bez przebaczenia – Sylwia Kubik

Premiera 24.04

Opis fabuły:

Akcja książki przebiega dwuwątkowo w dwóch planach czasowych – współczesnym i retrospekcyjnym. Główna bohaterka Liliana chce zostać zawodniczką MMA. Ale nie robi tego, bo walczy tylko po to, żeby się zemścić. Liliana jest DDA, matka była alkoholiczką, zaniedbywała ją i w końcu porzuciła, obwiniając o wszystkie swoje porażki. Ojciec zaś jest kompletnie niezaradny – nie bronił córki, nie próbował zapobiec psychicznej przemocy stosowanej przez matkę – dziewczynka chodziła głodna, zaniedbana. Po odejściu żony ojciec Lilki nie próbował jej szukać, przyjął tę sytuację jako dar od losu. W niedługim czasie znalazł sobie nową kobietą, samotną matkę z córką (Amelią) dwa lata starszą od Lilki. Przeprowadzili się do nowej rodziny i nowej – lepszej – dzielnicy. Dziewczynki przez rok chodziły do tej samej szkoły. Amelia rozpowiadała plotki o Lilce, nastawiając przeciwko niej całą szkołę. Lilka, próbując się bronić, zaczęła się bić, a robiąc to, wpadała w amok i dotkliwie raniła dzieci ze szkoły. Z tego powodu trafiła do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

Do klubu trafiła przypadkiem – trener widział na plaży, jak broniła się przed atakującymi ją osobami, dostrzegł w niej talent. Nie znał jej przeszłości. Kiedy opowiedziała mu, że do walki nakręca ją zemsta, pomógł jej. Nagle otaczający ją ludzie zaczęli dostrzegać w niej człowieka, oferowali pomoc i życzliwość.

Premiery książek w kwietniu 2024. Te tytuły powinniście poznać!

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe Link: https://bit.ly/3TUY90x

Córki Warszawy – Maria Frances

Premiera 24.04

Opis fabuły:

Akcja powieści toczy się dwutorowo – współcześnie (Seattle i Warszawa) oraz w czasie II wojny światowej i zaraz po niej w Warszawie. Wątki przeplatają się, z rozdziału na rozdział przeskakujemy w inne miejsce i czas.

Amerykanka Lizzie popada w depresję po kilku poronieniach. Między nią a mężem Alexem wyrasta mur. Lizzie rozważa też rezygnację z pracy nauczycielki – kontakt z dziećmi wzmaga ból po niedonoszonych ciążach. Postanawia spędzić wakacje u rodziców, ma nadzieję dojść do siebie w domu rodzinnym. Podczas porządków na strychu trafia na stare zdjęcia prababci Zofii. Lizzie jest świadoma swoich polskich korzeni, natomiast nie zna prawie w ogóle historii rodziny. Zwłaszcza że dla jej babci i prababci wojna zawsze była tematem tabu. Próbując dowiedzieć się więcej o osobach ze zdjęć, rozpoczyna prywatne śledztwo.

W 1942 roku Zofia pracuje jako urzędniczka Wydziału Opieki i Zdrowia w okupowanej Warszawie. Na co dzień pomaga najuboższym, szczególnie jest zbulwersowana tragicznym położeniem mieszkańców getta. Za sprawą koleżanki z pracy Aliny Zofia trafia w szeregi Żegoty i, współpracując z Ireną Sendlerową, bierze udział w licznych akcjach przemycania żydowskich dzieci z getta na aryjską stronę. Opisy brawurowych akcji, wojennych realiów, skrajne emocje, skrajne ludzkie postawy. Bohaterstwo i zdrada, zdrada tym bardziej bolesna, że dopuszczają się jej Alina oraz Jakub, wobec którego Zofia żywiła cieplejsze uczucia. Duma po udanym przemycie dzieci, strach przed dekonspiracją, bezsilność wobec śmierci bliskich. Na ulicach getta drastyczne sceny. Podczas jednego z pobytów w getcie Zofia nawiązuje przyjacielską relację z Julią Zielińską, Żydówką, matką kilkuletniej Oli.

Premiery książek w kwietniu 2024. Te tytuły powinniście poznać!

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

Evergree- Devin Greenlee

Premiera 24.04

Opis fabuły:

Quill to pozornie zwyczajny siedemnastolatek, który mieszka z mamą i starszą siostrą w małym, sennym miasteczku. Uczy się w domu. Nie opuszcza go na krok, unika też ludzi. Spędza czas w ogrodzie, w którym rodzina hoduje rośliny do kwiaciarni prowadzonej przez mamę Quilla. Wydawałoby się zwyczajna rodzina, lecz tak naprawdę mama Quilla nie jest człowiekiem, a driadą, natomiast sam chłopak jest pierwszą męską driadą na świecie. Dotąd nie ujawniły się jego moce (i nie wiadomo, czy kiedykolwiek się ujawnią) i dlatego włosy chłopaka mają kolor zielony (to normalne u driad, kolor włosów zmienia im się, kiedy ujawnią się ich moce). Siostra Quilla już dawno pokazała, na co ją stać. Jest bardzo uzdolniona – cudowne dziecko driad.

Quill i jego rodzina mają w domu magiczne miejsce, to ogród, który mieści się w schowku, lecz jest naprawdę wielki. Oprócz kwiatów do kwiaciarni rosną tam magiczne rośliny, w tym takie bardzo rzadkie, z których mama i siostra przyrządzają eliksiry (Quill tego jeszcze nie potrafi). W ogrodzie żyją także wszystkie przodkinie driad, które po śmierci zamieniają się w drzewa. Każda driada musi przez pewien okres życia opiekować się ogrodem (i to jest obecnie zadanie Quilla). Jest to taki rytuał przejścia – jeśli driada udowodni, że potrafi zadbać o ogród, wtedy dostaje zgodę na samodzielne życie.

Quill marzy o świecie ludzi. Chciałby chodzić do szkoły, mieć przyjaciół, ale mama nie zgadza się na to, twierdząc, że nie jest jeszcze gotowy. Tak naprawdę boi się, że nie posiadając mocy, nie potrafiłby obronić się przed ludźmi, którzy czasem, jak pokazała historia, nie rozumiejąc driad, atakowali je. Pewnego dnia na schodach pożarowych za oknem Quilla pojawia się pewna postać. To Liam, syn sąsiada, któremu mama Quilla wynajęła mieszkanie w ich domu. Na początku Quill nie znosi intruza, ale z czasem przekonuje się do niego...

Premiery książek w kwietniu 2024. Te tytuły powinniście poznać!

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe Link: Przeczytaj na - EMPIK

QUIZ. Te książki były hitami PRL-u. Czytaliśmy je wszyscy

Pytanie 1 z 12
1. Cykl wydawniczy „Biblioteka Żółtego Tygrysa” był poświęcony: