Pełnia księżyca

i

Autor: Canva

Ciekawostki

Pełnia księżyca w październiku. Sprawdź, kiedy zobaczymy Krwawy Księżyc!

2023-10-26 8:21

Pełnia księżyca w październiku w kulturze ludowej nazywana była także krwawym księżycem. Podobnie jak inne pełnie księżyca ta również co roku wyznaczała ważne wydarzenie. Sprawdźcie, kiedy będzie pełnia w październiku i dlaczego pierwsza jesienna pełnia otrzymała miano krwawego księżyca.

Pełnia Księżyca październik 2023

Na niebie obserwujemy cztery podstawowe fazy Księżyca: nów, pierwsza kwadra, pełnia oraz ostatnia (trzecia) kwadra. Niewątpliwie jednak fazą Księżyca, która zawsze wzbudzała największe zainteresowanie była pełnia Księżyca. Jest to moment, w którym Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca, a jego tarcza jest w pełni widoczna i jasna. W październiku 2023 roku pełnia Księżyca wypadnie 28 października 2023 o godzinie 22:24. Październikowa pełnia księżyca nazywana jest również Krwawym Księżycem lub Pełnią Myśliwych. Sprawdźcie, jakie wydarzenie wyznaczała ta pełnia księżyca.

Krwawy Księżyc lub Pełnia Myśliwych

Pierwszą pełnię księżyca po żniwach nazywano Krwawym Księżycem lub Pełnią myśliwych. Obie nazwy nawiązują do tradycji nocnych polowań na utuczone po lecie jelenie i lisy, które nie są już w stanie dobrze ukryć się na skoszonych polach. W czasie pełni księżyc jest szczególnie jasny i długo pozostaje na niebie, dając polującym bardzo dobre warunki do śledzenia zwierzyny nocą. To właśnie podczas pierwszej jesiennej pełni urządzano największe polowania na leśną zwierzynę, i to właśnie z powodu tej tradycji październikowa pełnia księżyca otrzymała miano Krwawego księżyca lub Pełni myśliwych.

QUIZ - Potwory Słowiańskie, sprawdź co o nich wiesz

Pytanie 1 z 11
Jak nazywał się opiekuńczy duch wyglądający jak zmokła kura?
Niedźwiedzie napełniają brzuszki przed snem