Przesądy

Drzewa, które przynoszą pecha. Omijaj je szerokim łukiem i nie sadź w swoim ogrodzie!

2024-04-14 17:56

Wiedzieliście o tym, że nasi przodkowie unikali sadzenia niektórych drzew w pobliżu domostwa. Wierzono, że niektóre drzewa mogą przynieść pecha, a inne szczęście. Sprawdźcie czy nie macie ich w swoim ogrodzie.

Te drzewa mogą przynieść pecha

Chociaż odpoczynek wśród szumiących drzew to czysta przyjemność to nasi przodkowie wierzyli, że towarzystwa niektórych drzew należy wręcz unikać, gdyż potrafią one przynieść pecha lub wyssać energię.

Oto spis drzew, których jeśli wierzyć przesądom nie powinniście mieć w swoim ogrodzie.

Wierzba – to drzewo, które nie cieszy się dobrą reputacją. W wierzeniach ludowych symbolizowała śmierć, smutek i nędzę. Wierzono, że to właśnie w niej kryją się demony i złe duchy, dlatego unikano sadzenia tego drzewa w pobliżu domu tak samo jak odpoczywania pod nią, gdyż mogło to się źle skończyć.

Osika – z czego robiło się kołki do zabijania wampirów? Właśnie z osiki, według mitów jest to drzewo, które wysysa energię. Zarówno tą pozytywną, jak i negatywną. Unikano więc sadzenia tych drzew w pobliżu domów gdyż towarzystwo tego drzewa miało osłabiać człowieka i przyciągać choroby.

Tuja – którą Polacy uwielbiają sadzić w swoich ogrodach dawniej uznawana za drzewo cmentarne, symbol smutku i rozpaczy. Wierzono, że posadzenie tui wokół domu, w którym mieszka młoda dziewczyna, odstrasza zalotników i przyciąga samotność do życia.

Sosna i świerk – to podobno „wampiry energetyczne” których sadzenia w pobliżu domu należy unikać. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto tego nie robić. Te drzewa mają rozległy system korzeniowy, który może uszkodzić fundamenty domu.

Dąb – istnieje tradycja, by po urodzeniu się męskiego potomka posadzić dąb. Za nim, jednak weźmiemy się za sadzenie tego drzewa musimy pamiętać o tym, by posadzić go nieco dalej, bo jeśli zasadzimy go zbyt blisko, to będzie on odbierał męskość pana domu. Jest jeszcze jeden powód, dla którego nie warto sadzić tego drzewa przy domu, podobnie jak iglasta sosna ma on silne i rozłożyste korzenie, które mogą uszkodzić fundamenty i piwnice.

Listen on Spreaker.